Ads Top

Plesk panelde Wordpress kalıcı bağlantılar

Öncelikle herkese merhabalar, neye niyet neye kısmet, blog`umuzun ilk yazısı buna nasipmiş.

Konumuz; Windows Hosting Plesk Panelde Wordpress kalıcı bağlantılarımızı ayarlayacağız.
Neden bu konu dersek, konu hakkında internette yeterli bir döküman bulamadım, aradım taradım, ordan oraya, burdan şuraya, şurdan tekrar buraya, burdan tekrar oraya filan derken en son sekmelere gözüm iliştiğinde sadece bu konu hakkında 15 den fazla sayfayı açtığımı ve yine de yeterli bir bilgi bulamadığımı fark ettim. Yerli yabancı kaynakları inceleye inceleye en son çözüme kavuştum, ama ayarlayana kadar göbeğimi çatlattım desem yeri var.
Bu durumu birçok insan yaşamıştır, belkide çözümünü bulamamıştır diyerek konu hakkında bilgilendirme amaçlı yazı yazmaya karar verdim.


İlk önce hostingimize giriş yapıyoruz ve plesk panelimizden aşağıdaki resimde olduğu gibi ayarlar kısmına giriyoruz.

Plesk panelde Ayarlar kısmına resimdeki gibi giriş yapıyoruz.

Ayarlar kısmına girdikten sonra aşağıdaki resimdeki gibi ISAPI olarak çalıştır kısmını seçili hale getiriyoruz

Resimdeki gibi ISAPI olarak çalıştır seçeneğini seçili hale getiriyoruz

Şimdi Wordpress yönetim paneline giriş yapıp Ayarlar kısmında bulunan Kalıcı Bağlantılar kısmını seçtikten sonra, aşağıdaki resimdeki gibi özel yapıyı seçip /index.php/%category%/%postname%/ yazıyoruz.Burada etiket olarak istediğiniz değerleri girebilirsiniz sadece /%postname%/ olarak kullanımı da mevcut, ben kendi sitemde bunu tercih ettim, daha fazla etiket için bu adresi ziyaret edebilirsiniz. Bu kısımda önemli olan /index.php/ kodunu yazmamız, bu kodu yazmadığımız zaman diğer kodlarda çalışmayacaktır.

Evet ayarlarımız artık bitti. Windows Plesk serverda wordpress`imizin kalıcı bağlantılarını ayarladık ve sitemize SEO desteği kattık, artık google aramalarında daha iyi sonuç alabiliriz ve sitemizi; adres satırımızda gözüken /?p=123 gibi saçma sapan rakamlardan kurtarmış olduk.

Not: Bu ayarları yaptığımız daktirde .htaccess dosyası oluşturmanıza gerek kalmaz.

Bu ayarımızı yaptıktan sonra PageNavi hatası almamak için şu yazımda belirttiğim ayarları da yapmamız gerekiyor.
Ayrıca bir diğer sorunumuz olan Arama hatasını düzeltmek için de buradaki konuyu da inceleyip hatayı düzeltmeniz lazım.

6 yorum:

 1. [...] önceki yazımızda windows plesk panelde kalıcı bağlantılarımızı /index.php/%category%/%postname%/ olarak ayarlamış ve sayfamızı seo uyumlu [...]

  YanıtlaSil
 2. [...] önceden şurada ve burada plesk panelde kalıcı bağlantılarımızı ayarlamıştık, şimdi bu ayarlardan dolayı oluşan [...]

  YanıtlaSil
 3. [...] Plesk panelde Wordpress kalıcı bağlantılar | Hayalmeyal Öncelikle herkese merhabalar, neye niyet neye kısmet, blog`umuzun ilk yazısı buna nasipmiş. Etiketler: bağlantı, deneem amaçlı, deneme [...]

  YanıtlaSil
 4. Gercekten de gordugum en iyi ilk yazilardan biri:)

  YanıtlaSil
 5. Tamam, güzel yazı ama bu çok geçici bir çözüm gibi geldi. Eğer mod_rewrite gibi bir modülün IIS de çalışan halinin(mesela ISAPI Rewrite) nasıl konfigure edildiğini biliyorsan ve paylaşırsan çok sevinirim.

  Saygılarımla...

  YanıtlaSil
 6. Farklı bir yöntem daha var. http://www.sefaozen.net/kalici-baglanti/ bu adreste 404 hata sayfası ile ayarlama mevcut, bunun dışında başka yöntem görmedim.

  Ek olarak eğer sunucuda yetkiye sahipseniz http://www.deanlee.cn/wordpress/url-rewriting-for-wordpress-under-iis/ bu adresteki ayarlamayı yaparsanız index.php kullanmadan da sorunsuz çalışır.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.