Ads Top

Bilgisayarımıza Wordpress kurulumu

MySQL
Wordpress kullanmayı düşünen veya Wordpress teması yapmayı düşünen ya da herhangi bir temanın üzerinde biraz oynama yaparak yeniden düzenlemeyi düşünenlerin ilk yaptığı şey, kendi bilgisayarına Apache, PHP ve MySQL sunucusunu kurup, localhost`da Wordpress`i çalıştırmak oluyor.
Bu yazımızda kendi bilgisayarımızda wordpress`i nasıl kuracağımızı anlatacağım.
İlk önce bilgisayarımıza Apache, PHP ve MySQL server kurmak için EasyPHP programını buradaki adresten indiriyoruz.

Programı bilgisayarımıza indirip kurulumunu tamamladıktan sonra, program otomatik olarak başlayacak ve bilgisayarınızın diline göre kendi dil ayarını seçecektir. Türkçe dil desteği de olması nedeniyle bu programı tavsiye ederim. Eğer program Türkçe dil seçeneğine otomatik olarak geçmezse sağ alt köşede EasyPHP programının simgesine sağ tıklayıp resimdeki gibi ayarlar kısmına girip dil ayarını Türkçe`ye çevirebilirsiniz.


Programın kurulumu bu kadar, şimdi bir veri tabanı yaratıp wordpress için hazır hale getirelim. Sağ alt köşedeki EasyPHP`nin simgesine sağ tıklayıp Yönetim dedikten sonra MANAGE DATABASE butonuna tıklıyoruz.

Açılan ekranda veritabanımızın dili eğer otomatik Türkçe değilse, dilimizi Türkçe`ye çeviriyoruz.Dilimizi Türkçe olarak ayarladıktan sonra, yeni bir veritabanı oluşturuyoruz. Buraya istediğimiz bir ismi yazıyoruz ben blog olarak yazdım (wordpress, blog vs..) buraya yazacağımız ismi unutmamamız yeterli, daha sonra lazım olacak.Veritabanını oluşturduktan sonra, bu veri tabanı için yeni bir kullanıcı adı oluşturacağız.
Sol üstteki Anasayfa butonuna tıklıyoruzve aşağıdaki resimde gözüktüğü üzere İmtiyazlar kısmına tıklıyoruz ve açılan pencerede
Yeni kullanıcı ekle kısmına tıklıyoruz.

karşımıza şöyle bir ekran çıkıyorKullanıcı ismine ben admin girdim siz farklı birşey yazabilirsiniz, ileride lazım olacak, şifremizi girip tümünü seç dedikten sonra Git butonuna tıklıyoruz. Böylelikle yeni kullanıcımızı oluşturmuş olduk.

Şimdi Wordpress-tr.com a girip güncel Wordpress`i bilgisayarımıza indirip rar dosyasından çıkarttıktan sonra, EasyPHP`nin kök dizinine atacağız.

Kök dizine wordpress`imizi yüklemek için yine sağ alt köşedeki EasyPHP`nin simgesine sağ tıklıyoruz ve Araştır diyoruz karşımıza
C:\Program Files\EasyPHP1-8\www

veri yolunu veren bir boş klasör çıkacak, bu klasörün içine wordpress dosyamızı olduğu gibi yüklüyoruz, (klasörden çıkartmadan) Yüklediğimiz wordpress dosyamızın içine girip wp-config-sample.php dosyasını bir metin düzenleyici ile (notepad veya notepad++) açıyoruz.

Aşağıdaki resimde de gördüğümüz üzere
Veritabanı adına, daha önceden aldığım blog
Kullanıcı adına, admin ve parolamı ( 123456 ) yazdım.
Siz buralara kendi aldığınız isimleri koymalısınız.Bu şekilde dosyamızı düzenledikten sonra, aynı dizine wp-config.php olarak kaydediyoruz.

Şimdi bir tarayıcı pencerisi açıyoruz (ie, firefox, opera) ve adres satırına şunu yazıyoruz

http://localhost/wordpress/wp-admin/install.php

Wordpress-tr.com dan indirdiğimiz dosyamızın adını değiştirdiyseniz turuncuyla işaretlediğim yeri dosyanızın adını yazınız.

Bundan sonrası zaten basit, açılan penceredeki adımları takip ederek, wordpress`inizi kurup kendi bilgisayarımızda wordpress`i çalıştırmaya başlayabilirsiniz.

Bundan sonrası size kalmış efendim, ister Wordpress`i deneme amaçlı, ister tema yapımı ya da tema düzenleme amaçlı kullanmaya başlayabilirsiniz.

2 yorum:

  1. Teşekür ederim ayrıntılı bi açıklama olmuş.Yeniler için güzel bir kaynak..

    YanıtlaSil
  2. Ayrıntılı ve kaynak bilgili paylaşmışsın. Bu sayede bilgi alarak locale Apache üzerinden kurulumu gerçekleştirdim. Teşşekurler :)

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.