Ads Top

2008`in en başarısız Ekonomik Tahminleri

Şu sıralar doğal olarak hemen hemen herkes 2008`in en`leriyle ilgili yazılar yazmakta ve genelde bu en`ler başarılı en`ler. Ben sizlerle farklı bir en`ler yazısı paylaşmak istedim. İktisat okuduğum için Bigpara ve bilimum ekonomi sitesini vakit buldukça takip etmekteyim. Bugün Bigpara 2008`in en başarısız 10 Ekonomik tahminini hazırlamış, ben de sizlerle paylaşmak istedim. Genelde bu tür konular ilgili olmayan kimseleri sıkabilir, o yüzden baştan belirteyim eğer ekonomiyle alakanız yoksa hiç okumayın :)

İşte 2008`in en başarısız 10 ekonomik tahmini;

1- Richard Band

İş alanında güçlü ve sürekli bir toparlanma. Ama harekete geçmesi için bir süre daha geçmesi gerekiyor. İnanın ve savunun!” Richard Band, editör, Profitable Investing Letter, 27 Mayıs, 2008
-Bu tahminin yapıldığı zamanında, Dow Jones endüstriyel ortalaması 12.300 civarındaydı. Aralık’ın sonunda ise 8.500 civarında.

2- Bijan Moazami

”AIG(Amerikan Uluslararası Grubu), yılın ikinci çeyreğinde çok büyük kazanımlarda bulunabilir.” Bijan Moazami analizci, Friedman, Billings, Ramsey, 9 Mayıs 2008
-AIG, o çeyrekte, 5 milyar dolar, bir sonrakinde ise 25 milyar dolar kaybederek, tasfiye edildi. Daha sonra, Eylül ayında Amerikan Hükümeti tarafından, ayakta tutabilmek için 150 milyar dolar harcanarak devralındı.

3- Barney Frank

”Bence, Freddie Mac ve Fannie Mae, batma tehlikesinde değil. Aksine, iyi duruma gidiyor.” Barney Frank (D-Mass.), House Financial Services Komitesi Başkanı, 14 Temmuz, 2008
İki ay sonra, yönetim, mortgage devlerini garantörlüğe zorladı ve her birine 100 milyar dolar yatırım yapmayı taahhüt ettirdi.

4- George W. Bush

”Pazar, kendi kendini düzeltme yolunda.” Başkan George W. Bush, 14 Mart, 2008 konuşmasında
-Yılın geri kalanında, Pazar kendini düzeltmeye çalışmaya devam etti. Etti, ve etti...

5- Jim Cramer

”Yok, yok! Bear Stearns, herhangi bir tehlikede değil.” Jim Cramer, CNBC yorumcusu, 11 Mart, 2008
-Beş gün sonra, PMorgan Chase (JPM), neredeyse hissedarları görmezden gelerek, devletin yardımıyla Bear Stearns’ı devraldı.

6- National Association of Realtors’un başlığı

Ev satışları 2008’de yükselecek —National Association of Realtors’un başlığı, 9 Aralık 2007
-23 Aralık 2008’de grubun açıklamasına göre, kasım satışları bir yıl öncesine göre yüzde 11 daha düşük. Bu oran, krizden beri emlak piyasasındaki en kötü dalgalanma.

7- T. Boone Pickens

”Fikrime göre, yılın sonunda yağ fiyatları, 150 doları görecek.” T. Boone Pickens, Amerikalı İşadamı 20 Haziran, 2008
-Sonra, yağ fiyatları, 135 dolar civarındaydı. Aralık’ın sonunda 40 dolar altındaydı.

8- Ben Bernanke

”Elbette bazı hatalar olmasını bekliyorum. Ancak, banka sistemimizin önemli bir kısmını oluşturan uluslararası bankalarda ise olabilecek herhangi bir ciddi problem beklemiyorum.” Ben Bernanke, Birleşik Fon Başkanı, 28 Şubat, 2008
-Eylül ayında, Washington Mutual Bankası, Amerika tarihinde batan en büyük şirket oldu. Kasım ayında ise, Citigroup’un ciddi bir kurtarma çabasına ihtiyacı oldu.

9- Bernard Madoff

”Bugünün düzenleyici ortamında, kuralları bozmak imkansızdır.” Bernard Madoff, para yöneticisi, 20 Ekim, 2007
-Bir yıl sonra, daha önce Nasdaq Stock Market’i yöneten Madoff, girişimcilerine sözde saadet zinciri için 50 milyar dolar ödediğini söyledi.

10- Shelby Steele

”Sınırlı Bir Adam: Neden Obama Hakkında Heyecanlıyız ve Neden Kazanamayacak?”, Tutucu yorumcu Shelby Steele’in kitabının başlığı, 4 Aralık 2007’de basıldı.
-Mr Steele, başkan Barack Obama’yla tanışın.

Kaynak: Bigpara

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.