Ads Top

Graffiti Sanatından harika resimler

Merhaba arkadaşlar, bu paylaşımımda graffiti sanatıyla yapılmış resimlerden 60 adet derledim. Umarım zevkli vakit geçirirsiniz ve hoşunuza gider.
Graffiti sanatının bazı kaynaklarda çok eskilere dayandığı söylenir, hatta eski mısırlıların mağara duvarlarına çizdiği bazı resimleri graffiti olarak yorumlanır.
Graffitinin asıl gelişim süreci 1. Dünya savaşından sonra başlamış ve günümüze kadar gelmiştir. Daha detaylı bilgi için Wikipedia`nın bu sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye'de Graffiti..

Graffiti Türkiye de oldukça geç başladı. Başlangıç tarihini olarak 1995 sayılabilir. Daha önce başka devletlerden bazı writerlar gelip bazı pieceler yaptılar ama sonuçta bunlar Türkiye de yaşamıyordu. Türkiye de graffiti ilk olarak İstanbul da başladı. S2K grubundan REZ İstanbul da her yere yazmaya başladı. Tek başına yaklaşık 1 sene şehri bombalayan REZ İstanbul'un her yerine tag attı. Sonra JEMY'yi yetiştiren REZ ikili olarak devam etti. S2K daha sonra bir çok kişiyi alıp yetiştirdi. Bunların arasında en yetenekli olanları VIGO, HOMER ve TURBO'dur.  S2K grubunu zaman geçtikçe büyümeye başladı. İlk katılımlar Türkiye dışında yaşayan Türkler oldu. TAXIM, KAIM gruba katıldı. Daha sonra Almanya'dan ilk Türk olmayan üye NOTE katıldı. Grubun artık Almanya ve İsviçre'de üyeleri bulunmaktaydı. Bu aralarda HOMER ve TAXIM Türkiye de ilk treni bombaladılar. Sonra Grubun train ekibi Frankfurt tan katıldı. BUD ve PAYN S2K grubuna katıldılar. Grup halen Türkiye nin en aktif ve en büyük grubudur. Bazı gençlerin grup kurma girişimleri olmuştur ama bunlar 1-2 duvardan öteye gidememişlerdir. 1995 yılından beri S2K legal ve illegal olarak bir çok projeye imza atmıştır. Grubun üyesi ve halen yöneticisi olan TURBO Türkiye'de hiphop kültürünün yayılmasında çok payı ve desteği vardır. Birçok dergide rap, graffiti ve break dance konusunda yazılar yazmıştır.
Türkiyede gelişimiyle ilgili kaynak : http://www.turkforum.gen.tr/

Bazı Graffiti sanatçıları :
Turbo - Türk graffiti sanatçısı
Banksy - Graffiti Artist
Paul Barry - Graffiti Artist
Nick Bazarow - Graffiti Artist & Graphic Designer
Toby Caves - Graffitit Artist, Illustrator & Graphic Designer
Anthony Cooper - Graffiti Artist, Illustrator & Graphic Designer
Mini Graff - Street / Installation Artist
George Hambov - Graffiti / Street Artistmangaelectrap
angelinmydreams


irlchrusty


dialela


garnoo


Rick & Bart


Abandonalia


baldiri
oafbot


mothernature


NomadicEntrepreneur


gushnu


racoles


Merrick Brown


Never Crew www.nevercrew.com


Ben Cumming


Paul Galliano (i'll be back!)


Celso Gitahy
2 yorum:

  1. yha bana söyle güzel bi bayram&yesim yazarmısınız plssss

    YanıtlaSil
  2. Arkadaşlar ben odamın duvarına yaptırmak istiorum İstanbuldaki arkadaşlar fiyat ve yaptığınız işleri yazarsanız sevinirim.. jackaboo_dmx@hotmail.com

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.