Ads Top

Papaz Martin Niomoller'in sozleri

Yeni Dünya düzeninde giderek insanlar bencilleşmeye başladı. O an için iktidar gücü kimdeyse istediği politikaları, istediği yasakları uygulamakta. Çıkarılan kanunlarla kendi güçlerini güvence altına almakta. Ama unuttukları birşey var, bu Dünya veya iktidar gücükimseye kalmadı kalmaz da zaten. Kendilerinin gücünü garanti altına almaya çalışan mevcut erk, bu gücünü kaybettiğinde (doğal süreç) rakip kuvvetleri gücünü garanti altına almış olarak kanunları bırakmış oluyor. Burada garanti altına almak derken, mevcut durumda siyasi görüşleri doğrultusunda, muhalefet mensuplarına veya muhalefete destek verenlere uygulayacağı cezai veya zorlayıcı yaptırımları yasal durumu sokmuş veya yasal olmasa dahi muhalefeti sindirici gücü elinde bulundurmuş oluyor.

İktidarların en büyük yanlışı da burada başlıyor. Kanunları kendi çıkarları doğrultusunda değil de, toplum düzenini sağlayıcı bağlamda ve iktidar gücü kimde olursa olsun toplumu siyasi görüşleri doğrultusunda yaşamaya mecbur bırakmaması lazım.
Son zamanlarda Türkiye`de de bu bağlamda yasalar çıkmakta ve bazı iktidar yandaşları bu yasalara ses çıkarmamakta. Çünkü kendi siyasi görüşlerini toplumun tamamına uygulama konusunda bu yasalar onlara çok yardımcı olmakta.

Peki bu noktada işlerin tersine gittiğini düşünürsek, her gelen iktidarın toplumu bir bakıma kaosa sürükleme ihtimali mevcut. Zaten istemese de yönetimdeki iktidarın siyasi görüşü topluma yansıyacak memnun olanlar olacak, olmayanlar olacak ve bu durum toplumunkendi içinde çatışmasına yol açacak.

Kanunlar iktidar için değil, toplum için demokratik bir şekilde çıkarılmalı, toplumun her kesiminin değerleri dikkate alınmalı. Bu konuyu özetleyecek hikayeyi aktarmak istedim sizlere. Başlıkta belirttiğim Martin Niomoller`in sözleri ile konunun nerelere varacağını, tehlikenin boyutlarını daha iyi anlatmak mümkün

Washington'daki Hitler tarafından öldürülen yahudilerin anısına yapılan bir müzenin girişinde Papaz Martin Niomoller'in sözleri var.

Bakın ne demiş.
Şimdiki Türkiye'ye ışık tutuyor sanki;

"Önce sosyalistleri topladılar,sesimi çıkarmadım,çünkü ben sosyalist değildim.
Sonra sendikacıları topladılar,sesimi çıkarmadım,çünkü ben sendikacı değildim.
Sonra çingeneleri topladılar,sesimi çıkarmadım,çünkü ben Çingene değildim
Sonra Yahudileri topladılar Sesimi çıkarmadım,Çünkü ben Yahudi değildim.
Sonra beni almaya geldiler Benim için sesini çıkaracak kimse kalmamıştı."
Eğer sende sesini çıkarmazsan sıra sanada gelecek bundan emin olabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.