Ads Top

Serçe Kuşları

Serçe kuşları yaşam alanları bakımından Güvercinlerle beraber insanlarla en iç içe yaşan kuş türüdür. İnanılmaz sevimli ve bence yiyecek bulma konusunda olağanüstü yetenekliler. Bir gün camınızın önüne biraz ekmek parçası koyun, ertesi gün aynı saatte camınızın önüne gelecektir. Özellikle sabah saatlerinde denerseniz sizde göreceksiniz.Hafta sonunda şehir dışındaydım, cumartesi günü Sakarya`ya doğru yol alırken acayip yağmur ve bazı yerlerde seyrekte olsa kar yağışı vardı. Bu gibi havalarda serçe kuşları yol kenarlarında gelen geçen kamyonlardan dökülen (buğday, arpa, yulaf vb..) yiyecekleri yemekle meşgul oluyorlar.

Ne yazık ki bazen bu serçecikler kaçmaları gereken tarafı şaşırıp yol kenarına değil de arabaların önüne doğru kaçmaya çalışıyorlar, çoğu zaman başarılı da olsalar bazıları arablara çarpıyor ya da eziliyorlar. Kuşları ve bütün hayvanları çok sevdiğimden, yolda giderken ileride serçleri gördüğümde kornaya basıp önceden kaçmalarını sağlıyorum.

Yine buna benzer bir durumda önceden kornaya basıp kuşların kaçmasını sağladım ama sol taraftan iki tane serçe arabanın önüne doğru uçmaya başladı, birden önüme doğru atladılar, ben yapabileceğim kadar fren yaptım ama serçe arabanın önünde kayboldu, inşallah ezmemişimdir diye dua ederken dikiz aynasından baktığımda serçenin yolda olduğunu gördüm, inanın çok üzüldüm, gidene kadar aklımdaydı ve ne zaman serçe görsem aklıma geliyor. Daha fazla frene basamazmıydım derseniz malesef basamazdımi arama zaten şahin o hızda ani frende benim ve arabadaki kişilerin canını tehlikeye atmış olabilirdim.

Hayat ne kadar acımazsız ve ben ölüm ve yaşam konularında çok hassasım sanırım. Ölen küçük bir serçe de olsa kafaya takıyorum malesef. Çoğu kişi 10 metre sonra unutabilir bu gibi olayları ama ben burada yazıp en azından vicdanımı rahatlatmak istedim.
Allah beterinden saklasın.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.