Ads Top

Soğuk havalar ve çalışmayan araba

Sinirlendim !
Olayı özetlemek gerekirse bende bir tane 97 model şahin var en tüplüsünden, Allah nazardan saklasın süper araba, ne arıza çıkarır ne de en ufak bir problem. Düzenli olarak yağını ve suyunu değiştiririm, onun dışında da saniyiye gitmem. Kendi paramla aldığım ilk araba olduğu için gözüm gibi bakıyorum desem yeri var. Neyse efendim kış başlayıp havalar iyice soğumaya başladığından beri tüplü olmasına rağmen hemen çalışıyor beni soğukta ortalık yerde bırakmıyordu. Eskişehir`in soğunu bilen bilir, tüplü arabalar hatta bazen benzinli arabalar bile Eskişehir soğuğunda size şaka yapabiliyor. Geçen gün yine işyerinden çıkıp eve gitmek üzere bindim arabaya, bastım marşa sorunsuz çalıştı, aragazı verip motoru ısıtmaya başlayacaktım ki 3-5 saniye sonra stop etti, tekrar bastım marşa çalışmadı 5-10 deneme daha yaptım ama banamasın demedi.
Motor soğukken ve yeni çalıştırdığımızda çiğ yakıtı atmadan stop ederse böyle araba boğulur. Akü de anladım ki biraz zayıfmış. her seferinde birde çalıştığı için akünün durumunu anlamamıştım.
Neyse sağa bakındım sola bakındım bereket bir arkadaşı denk getirdim. Hafif bir rampa aşağı yol var otoparktan çıkarken oraya kadar (5-10 metre) elle ittirdik, rampa aşağı salıp vurdurunca hemen aldı.
Böylelikle ilk defa arabam bana kelek yapmış oldu. Gerçi suç arabadan çok bende gibi, motordaki çiğ yakıtı atmadan gaz vermeyi bırakınca böyle oluyormuş demek ki.
Tecrübeyle sabitledik bundan sonra daha dikkatli davranacağımdan eminim.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.