Ads Top

Araç muayene işlemleri

VW Caddy
Üçbeş gündür arabanın fenni muayenesi için koşuşturuyorum, bu nedenlede fazla yazı giremedim. Araç fenni muayene işlemleri için gerekli bilgileri sizlerle de paylaşmak istedim, zira muayene işlemleri özelleştirilip TüvTürk`e geçtiğinden beri sağda solda laflar dolaşmakta, yok çok kıllık yapıyorlar, yok her arabayı geri gönderiyorlar, yok efendim saçma sapan şeyler istiyorlar gibi bir dünya şehir efsanesi dolaşmakta, bütün bildiklerinizi unutun.

1. İlk önce vergi dairesinden borcu yoktur kağıdı alıyoruz, borcunuz varsa ödüyorsunuz.
2. Araç LPG`li ise gaz sızdırmazlık raporu alıyoruz. (son 1 ay içinde alınmış) (25TL)
3. Egzoz emisyon ölçümünüzün tarihi geçmişse yeniden ölçtürüyoruz. (21 TL)
4. Yangın söndürme tüpü, çeki halatı, takoz, sağlık çantası, stepne, kriko, bijon anahtarı kesinlikle olması lazım.

Bu eksiklerini tamamladıktan sonra evrak ve ekipman olarak eksiğiniz kalmadı demektir. Şimdi gelelim teknik işlemlere

1. Rot-balans ayarınızın düzgün olması lazım.
2. Süspansiyon sisteminde kusur olmamalı (Yay, amartisör vs..)
3. Fren balataları cacık olmamalı.
4. Kornanız çalışır durumda ve kurallara uygun olmalı
5. Sinyaller, dörtlüler, fren lambaları, geri vites ışığı, iç aydınlatma ve bilimum aydınlatmayla ilgili eksikleriniz ve kusurunuz olmamalı
6. Far ayarlarınız düzgün olmalı
7. Motor ve şasi numaralarınız görünür olmalı, eğer ki motorunuz kirli ise yıkatıp gitmenizde fayda var

efendim bitti geçmiş olsun, benim dikkat ettiğim ve genelde geri çevrilen arabalardaki kusurlar bunlardan ibaret, eğer ki arabanızda bu kusurlar yoksa muayeneden geçmenizde bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum.

Ben allaha şükür hem LPG sızdırmazlık kontrolünden, hem de fenni muayeneden bir seferde geçtim.

Eskişehir`de durum bundan ibaret, ama TüvTürk`ün Eskişehir`deki yeri o kadar uzak ki anlatamam, sanki memlekette yer kalmamış, neredeyse Sarıcakaya`ya varacaktım, Sarıcakaya yoluna döndükten sonra tahmini 10-15 km yol gidiliyor, Eskişehir gibi bir yerde o kadar uzak bir yerin seçilmesinin sebebini anlamadım doğrusu, yetkilileri esefle kınıyorum buradan.

Bu arada benim araç 1997 Şahin S, bunu neden söyledim hani şehir efsaneleri varya yeni arabalar bile geçemiyor diye, o sebepten söyledim. Şimdi o şehir efsanesine ben de bir ekleme yapayım hemen yanımda 2007 sanırım Volkswagen Caddy geçemedi, ama neden ? İçine döşeme yaptırmış ve şase numarası gözükmüyordu, ayrıca camlara film çektirmiş geçmez tabi, o kadar para verip araba almışsın siyah cam almak yerine 30-40 milyona film çektirmişsin, utan ya benim arabada bile siyah cam var, filmle filan uğraşamam ben :)

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.