Ads Top

18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Zaferi

Bugün 18 Mart, Çanakkale Deniz zaferinin yıl dönümü.
Birkaç gün önce DİRİLİŞ kitabını okudum, özeti çıkartmakla uğraşıyorum, niyetim bugüne yetiştirmekti ama malesef yetiştiremedim, bazen işler istediğimiz gibi ilerlemiyor malesef.

18 Mart 1915 yılında Atalarımız müthiş bir zafer kazanıp, Milli Mücade döneminin başlangıcına imza koymuşlardır. Dönemin en güçlü İngiliz ve Fransız donanmalarına, eldeki kısıtlı imkanlar ve çağın gerisinde kalmış toplarla olağanüstü bir direniş sergileyip Çanakkale Boğazını savunup, düşman kuvvetlerinin İstanbul`a geçmesine engel olmuşlardır.

Bu deniz zaferinden sonra 25 Nisan 1915 - 8/9 Ocak 1916 tarihleri arasında Çanakkale`de yapılacak olan kara savaşları ve inanılmaz bir özveri ile kazanılan zafer takip edecektir.Çanakkale Savaşından önce Balkan Savaşlarında ve Sarıkamışta ağır kayıplar veren Osmanlı`nın bu savaştan da yenik ayrılacağı gerek düşman kuvvetler, gerekse de yurt içindeki hainler tarafından düşünülmekteydi.

18 Mart 1915 bu bakımdan bir ulusun kader çizgisini değiştiren çok önemli bir zaferdir. Kara Savaşlarında şehitlerimize çok önemli bir katkısı da olmuştur.

Çok zor şartlar altında geçecek olan kara savşlarında şehitlerimizin düşüncesine yerleşen bu deniz zaferinin en önemli noktası şuydu.
Şartlar ne olursa olsun, düşman ne kadar güçlü olursa olsun, cephane ne kadar sınırlı olursa olsun, tek bir düşünce hakim di "İnanılırsa Başarılır"

Hepimizin, tarihimizi çok iyi bilmesini isterdim, bu Vatan`ın ne zor şartlar altında kurulduğunu, hem düşman kuvvetlerle hem de yurt içindeki hainlerle ! nasıl mücadele edildiğini bilmesini isterim.

Bu sebepten bu yazıyı okuyan herkesin DİRİLİŞ ve ŞU ÇILGIN TÜRKLER kitaplarını okumalarını isterim. Eğer daha önceden ŞU ÇILGIN TÜRKLER`i okumadıysanız ilk önce serinin DİRİLİŞ kitabını daha sonra da ŞU ÇILGIN TÜRKLER`i ve son olarak da henüz çıkmamış olan serinin üçüncü kitabı olacak olan CUMHURİYET`i okumanızı tavsiye ederim.

Hepimiz`in kaderini değiştiren 18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Zaferi Kutlu Olsun.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.