Ads Top

Obama`nın Türkiye ziyareti


Obama Türkiye`ye neden geliyor ?
Türkiye`ye geçtiğimiz haftalarda ABD dışişleri bakanı Hillary Clinton gelmiş ve bazı görüşmeler yapmıştı. Bu görüşmelerle ilgili detaylı bir açıklama yapılmadı. Aslında bu ziyaret Obama için hazırlanmış bir ön protokol niteliğindeydi diyebiliriz. Bazı önemli konularda önce Clinton görüşmeler yapmış ve istedikleri cevabı almış olmalı ki hemen ardından Obama`nın Türkiye`ye ziyareti duyurulmuştu.

Nedir bu konular ?
Bilindiği üzere Obama seçilmeden önce Ermeni tasarısını kabul edeceğini söylemişti. Şuanda ABD`de bu tasarının Obama tarafından kabul edilmeyeceği söyleniyor. Muhtemelen bu bilerek yaratılmış bir hava. Amerika, Afganistan`da ve Irak`da büyük bir çıkmazın içerisinde, işler iyice arap saçına dönmekte ve her geçen gün daha da karamsar bir duruma sürüklenmekte. Kısacası ABD bu yükün altından kalkamadı ve şimdi bataklığa çekecek birilerini arıyor.

Son olarak ABD`de yaşanan ekonomik krizden sonra ekonomisi de ağır bir yükün altına girdi ve mevcut durumda askeri harcamalara fazla sıcak bakılmıyor. ABD`de işsizlik en yüksek seviyeye ulaşmış durumda. (%8) Halk isyan bayraklarını çekmek üzere diyebiliriz. önümüzdeki 1 yıl içinde pek iyimser bir hava gözükmemekte.

Türkiye`nin Kuzay Irak`la ilgili kaygılarını ABD çok iyi bilmekte, bu kozu elinde tutmakta. Üstüne Ermeni tasarısı da hali hazırda beklemekte.

Şimdi Ülkemizi zor bir sınav beklemekte !
Obama Türkiye`nin Afganistan`a asker göndermesini ve oradaki kontrolü tamamen üstlenmesini istemesi muhtemel. Belki ekonomik olarak destekleme sözü verecektir ama bu hiybe olarak değil IMF veya Dünya Bankası aracılığıyla sağlanacaktır. IMF ile anlaşmanın yapılamamasının bir nedeni de bunun olabileceğini tahmin ediyorum. IMF Türkiye`ye zor şartlar sunmakta, hükümet de bu şartları kabul etmemekte. Buna rağmen ekonomi çevrelerinden yoğun bir baskı ile IMF ile anlaşmanın biran önce imzalanması yönünde kamuoyu baskısı oluşturulmaya çalışılmakta.

ABD Afganistan için; Irak bütünlüğünü ve Ermeni tasarısını koz olarak kullanacaktır.
Bu sıralar Talabani ve Barzani`nin de sesinin çıkmamasının bir nedeni olmalı ? Yorum sizin.

Peki Türkiye bu konular hakkında ne yapıyor ?
Hükümet`in bu yönde bir çalışma yaptığını ne basından ne de hükümet`in temsilcilerinden dolaylı yolla da olsa duymadık.

Yerel seçimler, genel seçim havasına sokulmuş ve herkes de bu havaya kapılmış gitmekte. Ne ekonomik kriz, ne işsizlik sorunu ne de bu konularla ilgilenen yok.

Meydan meydan dolaşarak karşılıklı atışmalarla seçimlere girilmekte.
Zaten ülke olarak en büyük sorunlarımızdan birisi de bu değilmi. Kimse ne iş yaptığına bakmıyor veya neler yapabilirim, bu Vatana nasıl daha iyi hizmet edebilirim diyen yok. Herkes rakibinin açıklarını aramaya kafa yormakta, rakibi kötülemeye çalışmakta, kutuplaşma oluşturulmaya çalışılmakta. Türkiye`de seçim yasaları, partilerin tüzükleri, siyasi liderlerin görev süreleri, kıyak emeklilik, millet vekillerinin yüksek aylıkları düzenlenmedikçe bu sahneleri yaşayacağımızdan hiç şüphem yok.

İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi`nden kısa bir hatırlatma
İlk Meclisin vekilleri yokluklar içerisinde varolmaya çalışan bir milletin temsilcileridirler. Milletvekilleri Ankara'ya bin bir güçlükle gelebilmişlerdir. Çoğunun yatacak yeri yoktur. Meclis Başkanının kullandığı otomobilden başka motorlu araç bulunmamaktadır. Sekiz ay maaşsız çalışan milletvekilleri, bir yıl sonra 100 lira olan maaşlarının %20'sini bütçe açığını kapatmak için yine devlete vermişlerdir.
Allah sonumuzu hayır eyleye...

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.