Ads Top

Wordpress mi Blogger mı

Son zamanlarda Wordpress`den Blogger`a mı geçsem diye kafamda hakim bir düşünce mevcut.

Yazılarımı takip edenlerde bilirler ki web sitelerimin hiç birisinden para kazanmak gibi bir derdim olmuyor. Biraz hobi, biraz da bilgileri hem taze tutup hem de kendimi geliştirme adına gerek photoshop, gerek wordpress ve son zamanlarda da blogger için tasarım ve kod bilgileri paylaşıyorum. Bunları yaparken de ziyaretçi açısından geri dönüş bekleyip reklam gelirleri elde etme düşüncesi olmuyor. Zaten şuanda en iyi reklam veren olarak görülen Adsense reklamlarını kullanıyorum ve tıklama oranları berbat ötesi, kaldırmayı bile düşünmüyorum değil o derece. Çoğu zaman tık başına 0,01 bazen 2 tık 0,01 oluyor, arasıra ağzımıza bal sürüp 0,5-10 kuruş veriyor sanırım o yüksek veren reklamlar da yabancı reklamlar. Bu hit ve tık durumunu orantılayıp yüksek hitlerde üzerine +%10 tıklama oranı hesaplıyorum ve yine de beklediğim paralar çıkmıyor karşıma. Tutup da pop-up reklam, link satışı veya siteye giren ziyaretçinin karşısına lönk diye kocaman reklam da dayayacak kadar para delisi değilim.

Bu şekilde düşününce de hosting maliyetlerini cepten ödemek gerekiyor. Hadi şuan için pek sorun yok ama hitler yükselince bu maliyet fazlasıyla tuzlu duruma gelecektir. 3 lira değil beş lira değil, yıllık 200-250 milyonu rahatlıkla geçecektir. Askere gideceğim için şuan için kafamdaki herşeyi faliyete geçirmedim, hitleri isteyerek düşük tuttum, hem aldığım hostingi yükseltmek istemiyordum hem de uzun süre yazı giremeyeceğim için Google açısından fişlenmemek için.

Tamam Wordpress`in imkanları çok güzel istediğin herşeyi yapabiliyorsun ama benim gibi sadece yazmak için blog tutuyorsan ve geri dönüşüm beklemiyorsan Wordpress biraz fazla geliyor, zaten hit yükseldikçe eklentiler bir bir kapatılıyor, bantgenişliğini aşmamak adına.

Blogger ise çok farklı, ücretsiz olması fena halde cezbediyor, son yaptığım temayla birlikte iyice ısınmaya başladım. Ayrıca Blogger paneli yazı yazmam için fena halde cezbediyor, nedendir bilmiyorum, daha önceden de bahsetmiştim ama böyle bir sıcaklık var. çok saçma ya neyse :)

Askerden döndüğümde www.hayalmeyal.org daki yazılarımı sorunsuz bir şekilde blogger`a taşıyabilirsem, ciddi anlamda Blogger`a geçmeyi düşünüyorum. Belki de geçmem belli olmaz ama kafam da böyle bir düşünce hakim.

1 yorum:

  1. Wordpress ile Blogger arasındaki artıları ve eksileri çok güzel özetlemişsin yine aynı şeyleri tekrarlamayacağım ama sende benim gibi sadece hobi için , eğlenmek için bu işi yaptığın için Wordpress maddi açıdan gereksiz bence. Wordpress.com'la kendini tekrar kısıtlayamayacağına göre Blogger en güzel alternatif. Biraz yanlı bir yorum olucak -- zira internet hayatımın %90'lık bir oranı Google servislerine bağlı ve ben bu işten oldukça memnunnum -- Blogger kullandığım en rahat blog yazma aracına sahip. E-maillerini yönlendirip blog yazdığım çok oldu. Sadece alan adına para veriyorum ve istediğimi yapıyorum. Blogger senin için en güzel seçim olacaktır. Blog taşıma konusuna gelince Kumanda paneli >> Ayarlar >> Blogu içeri aktar yöntemiyle çok kolay taşıyabiliyorsun zaten. Aynı yçntemle Wordpress'e tekrr geçiş yapabilirsin. Son olarak hayatımda yazdığım en uzun yorumu okuyorsun :)) yada umarım sıkılmadan okumuşsundur :))

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.