Ads Top

Eskişehir`li kırmızı ışıkta bekler

Son zamanlarda fazlasıyla dikkatimi çeken bir konu var. Hatta uzun zamandır diyebilirim. Yazacağım yazacağım diyorum bir şekilde aklımdan çıkıyor, unutuyorum. Sonra çarşıya indiğimde tekrar dikkatimi çekiyor, yine yazacağım diye aklımın bir kıyısına not alıyorum. Demek ki çok kıyısına saklıyorum ki aklımdan çıkıp gidiyor. Nasip bugüneymiş.

Efendim konumuz, Eskişehir ve kırmızı ışıkta beklemeyen yayalar. Eskiden böyle bir adet yoktu. Hatta internette "Eskişehir`li olmak" tarzında mailler dolaşmıştı bir zamanlar. O mailde şöyle bir kelime vardı. "Eskişehir`li; yayalara yeşil ışık yanmadan, yol boş olsa da karşıdan karşıya geçmez." denirdi.
Malesef bu kural son zamanlarda yalan olmakta. Şimdi herkes karşıdan karşıya kafasına göre geçmekte, hatta öyle zaman oluyor ki, kırmızı ışıkta bekleyen arabalara yeşil yandığında bile aralarına dalıp karşıdan karşıya geçmeye çalışan tipler görmekteyim. Bu tipitiplerin bir çoğu da gençlerden oluşmakta. Özellikle üniversiteye yeni gelen gençler, bu yazılı olmayan kuralı bilmiyorlar sanırım ve birileri de öğretmiyor kanımca.
Bunda şehre gelen tramvayın da katkısı var bir bakıma. Çünkü tramvay geldikten sonra şehir içindeki taşıt trafiği yavaşladı, yavaşlayınca da insanlar aralardan geçerim hesabı yapmaya başladı. Tramvaydan önce yollar genişti ve trafik hızlı akıyordu. İstesen de yeşil yanmadan geçilemiyordu, geçmek istesen de %90 ezilme tehlikesi geçireceğin garantiydi. Hal böyle olunca herkes yeşil yanmasını bekliyordu. Yol boş olsa da, ulan köşeden bir araba fırt diye döner, hızlı gelir melir, ezer beni deyip döt korkusuyla yeşili seve seve beklerdi ! Şimdi nerdeeeeeee... Araba sürerken özlüyorum o zamanları.

Birgün birine patlatacağım kazayla ama ne zaman, inşallah böyle bir olay olmaz, benim de başım belaya girmez. Çünkü alışmışım, karşıda bana yeşil ışık yanıyorsa eğer, kimsenin yola zıplamayacağını, önüme fırlamayacağını düşünüp ona göre gidiyorum.

Umarım biran önce bu kötü alışkanlıktan vazgeçer Eskişehir halkı. Birileri ezilip büzülmeden, arabanın altında düzülmeden kırmızı ışıkta geçme alışkanlığı kalkar.

Bir de Eskişehir`lilerin otobüse binme (saldırma) olayı var ki akıllara ziyan. Onu da başka bir konu da anlatayım.

2 yorum:

  1. Onu diyosunuzda hocam süleyman çakır lisesinin önünden, operaya giden tramvayı dondurmacı gibi bir zil çaldırıyorlar ki sormayın. Tramvay geçerken bile geçiyorlar hele hele bu en çok sakarya caddesinin orada çok oluyor. Allah korusunda birine bi şey olmasın bari :) İyi günler bu arada hayırlı tezkereler.

    YanıtlaSil
  2. bir de tramvaya saldırma olayını ele alsan süper olur..bu alanda en aktif kişiler olan teyzelerden fenalık geçirmekteyim..10 metre öteden boş yeri görmek ve atmaca misali atılmak (sanki gören yer vermeyecekmiş gibi :S)

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.