Ads Top

Google Docs ile Blogger iletişim formu

Google`ın bizlere bedava olarak sunduğu Google Docs ile Blogger`da kendi sayfamızda iletişim formu oluşturmayı anlatacağım.

İlk önce google hesabımızdan Dökümanlara giriş yapıyoruz. Sonra sol üstte bulunan Create new > Form `u seçiyoruz. (Soldaki resimde gözüktüğü gibi yeni form sayfası oluşturacağız)

Daha sonra karşımıza çıkan ekran da "Question Title" yazan yere "Adınız" yazın ve alttaki "Done this a required question" yazan kutucuğu da seçili hale getirip onaylayın. Bu onayladığımız kutucuk ile bu seçeneği doldudurulması zorunlu alan haline getirdik.


Sonra diğer satıra geçip E-mail seçeneğini oluşturuyoruz.

Karşımıza iki tane hazır text satır gelmişti. Üçüncüsünü Add item > Text `i seçip biz oluşturacağız, burayada "web siteniz" yazabilirsiniz. Doldurulması zorunlu alan olarak işaretlemezseniz daha iyi olur.
Son olarakta yine Add item > Paragraph text `i seçiyoruz buraya da "Konu" yazalım.

Ekleyeceğimiz satırlar bittikten sonra "save" ile kaydediyoruz.
Son olarak bunu web sitemize aktaracağız. Bunun için More Actions > Embed yazan yerden konumuza ekleyeceğimiz kodu alıyoruz.

Sitemizin yönetim paneline girip yeni yazı oluşturuyoruz, HTML`yi Düzenleyi seçtikten sonra embed kodumuzu ekliyoruz. Yazımızı kaydederken de Kayıt Seçeneklerinden, yorumları kapatıp, tarihi de eski bir tarih (mesela sitenizin ilk kurulduğu tarih) ayarlayp kaydediyoruz.

Şimdi tekrar Google Docs`a giriş yapıyoruz. Karşımıza Dökümanlarınız çıkacak. Buradan biraz önce oluşturduğumuz İletişim Formunun dökümanını açıyoruz. Sağ üst köşede bulunan Share > Set notification rules `i seçiyoruz. Karşımıza çıkan ekranda ayarları resimdeki gibi yapıyoruz.Bu ayarlarımızla birlikte, eğer birisi formu doldurursa, sizin mailinize uyarı gelecek.

İşte bukadar basit, sağda solda ücretsiz servis aramanıza, veya iletişim formu için ziyaretçinizi başka sitelere yönlendirmenize gerek yok. Ziyaretçiniz sitenizden çıkmadan size, google docs ile hazırladığınız iletişim formu ile ulaşabilir.
Aynı mantık ile farklı formlar oluşturup sitenizde bu formları kullanabilirsiniz.

7 yorum:

 1. Benim hazırladığım iletişim formunda sağ tıklayıp dediklerinizi yaptığımda karşıma son resimdeki gibi pencere açılmıyor daha farklı bir pencere açılır bide.
  Ben yazılanların mail adresime gelmesini ayarlayamadım daha.

  İletişim formunu oluşturdum calışıyor denemeler yaptım yazı iletildikten sonra önceki kayıtlatı gör diye bi seçenek çıkıyor daha önce yollanmış yazıları anonim kullanıcalar bile görebiliyor.

  Bana yardımcı olurmusunuz

  YanıtlaSil
 2. Tamam hallettim aynı sorunla karşılaşanlar varsa eğer.
  En son embed kodu alırken hemen altında bi link daha var şuan inglizcesi aklıma gelmedi türkçesinde Onayı düzenle yazıyor ve ve son mesaj yollandıktan sonrakı karşılama mesajının ordaki kutucugu işaretlemeyin ki kullanıcılar size yazılmıs formları göremesin.

  Şuan hala halledemediğim otomatik olarak mail adresime gelmiyor formlar

  YanıtlaSil
 3. www.hayalmeyal.org anlatımın çok güzel kendi sitemede uyarladım daha önce form servisi kullanıyordum ve bu siteler sınırlandırmaları oluyordu iyiki google var ve bize yazılarıyla faydalanmamızı sağlayan senin gibi arkadaşlar iyiki varsınız....yazılarının devamını diliyorum.

  YanıtlaSil
 4. Bu güzel ve faydalı yazı için teşekkürler :9

  YanıtlaSil
 5. Ben de tam böyle bir form arıyordum.Hemen blogumda kullanmaya başladım.Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 6. Google docs ayarlarında bazı değişiklikler olmuş, yazının güncellemesini en kısa sürede yapacağım.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.