Ads Top

Japonlardan helal dedektörü

Japonların, yemeklerin İslami usullere uygun olup olmadığını anlamaya yarayan icatları helal dedektörü Brunei'de hayranlıkla karşılandı.

Miniature Food Dollhouse - Polymer Clay Mini F...
Diye bir haber okudum şurada. Hemen aklıma bizim ülkemizde bir ara tartışma konusu olan helal yiyecekler muhabbeti geldi aklıma. Hatta bir millet vekili önce yemeği yemiş, sonra yediği yemek çok hoşuna gittiği için aşçıyı çağırtıp! nasıl pişirdiğini sormasıüzerine, yemekteki etin şarapla pişirildiğini öğrenince bayağı öfkelenmişti diye anımsıyorum, ağzındakileri çıkarmıştı peçeteye filan. Ama yedikleri çoktan kana karışmıştı bile. İşte o zaman olaydı bu icat amcan hemen icatı çıkarır cırt diye test ederdi, şaraplı eti de mideye indirmezdi. Zira haberde dedektörün yiyeceği birkaç dakika içerisinde test ettiğini söylüyor.

Japonlar, Bruneilileri ikna etmek için dün ASEAN Yiyecek Konferansı'nda epeyce ter döktüler.
DNA sensörü adı verilen cihaz helal olmayan besinleri kolaylıkla tespit edebiliyor. Cihazın bulabildikleri arasında yemekte bulunabilecek bakteri ve virüsler de var.
Bir Palm cihazı büyüklüğündeki "DNA Sensor"ün tüm İslam aleminde büyük ilgi görmesi bekleniyor.

Memlekette bolcana satılacağını düşünüyorum. Ayrıca bu cihaz için tek kelimem var. Tabiki ben de isterim dine uygun yiyecekleri tüketmeyi, bilmediğim absürt etleri yemek istemem. Bu aralar at eti, eşek eti pek moda, dikkat etmek lazım, ama cihazın normal vatandaş için lüks olduğunu düşünürsek, zaten bolcana parayla yaşıyan millet vekillerinin, o bolcana parayla her yiyeceğin en güzelini alabileceklerini düşünürsek, yine olan vatandaşa oluyor.

Bu arada Bruneililerde kim yahu?

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.