Ads Top

Twitter’da Erdoğan-Baykal kapışması!

Başbakan Recep Tayyip Erdogan
Twitter’da sahte hesaplar cirit atıyor. Pek çok ünlü politikacının “fake” hesaplarının bulunduğu Twitter’daki bu furyadan Türk siyasetçiler de fazlasıyla nasiplerini alıyor.

Twitter’da Recep Tayyip Erdoğan ismini aradığınızda karşınıza iki profil çıkıyor: Başbakan Erdoğan ve Turkish PM, yani Türkiye Başbakanı ifadesinin İngilizcesi. Turkish PM’in tam bir Erdoğan hayranı olduğu belli. Başbakan’la ilgili internet sitelerinde ne kadar haber varsa, hepsinin linkini veriyor.
Deutsche Welle'nin yaptığı araştırmaya göre Başbakan Erdoğan (basbakanerdogan) adlı Twitter kullanıcının “statü” mesajlarıysa âdeta bir mizah dergisini andırıyor. Söz konusu üye, Türkiye'deki güncel siyasi gelişmeleri, kendince “espirili” bir dille yansıtıyor.

“Sayın Baykal,  follow me inşallah”
Tüm mesajlar 23 Ekim’de yazılmış. İlk mesaj “Twitter açılımı yaptım, hamdolsun” şeklinde. Hemen akabinde CHP lideri Deniz Baykal'a yönelik  bir dizi çağrı yer alıyor. Bu mesajlarda Twitter’e özgü bazı terimlerin sık sık kullanıldığı gözlerden kaçmıyor.  İlk çağrı “Sayın Baykal, follow me (beni takip et) inşallah” şeklinde. Sonraki mesajın da muhatabı yine ana muhalefet lideri: “Sayın Baykal, baş başa görüşelim direct message (doğrudan mesaj) at!”

Baykal'dan cevap geliyor
CHP lideri Deniz Baykal İşin ilginç yanıysa, mesajların Twitter’daki “Deniz Baykal (deniz_baykal) adlı bir üyeye hitaben yazılmış olması. İlgili üyenin isminin üzerine tıkladığınızda ise tam bir Hacıvat-Karagöz oyununa şahit oluyorsunuz. Çünkü sözde Erdoğan’ın az öncesi “direkt mesaj at” önerisine Baykal cevap yazmış: “Tayyip Bey, MSN’e geçelim, kameralı görüşelim. MSN adresin nedir?”.

Kameralı olmaz
Bu mesaja “Twitterci” Erdoğan anında cevap veriyor: “Sayın Baykal, kameralı olmaz. Yoksa seni unfollow edeceğim (takip listemdem çıkaracağım) Allah’ın izniyle!” Baykal’ın cevabıysa “Tayyip Bey, kamera yoksa, ben de yokum” oluyor.  Ve son olarak Deniz Baykal'a bir sitem var: “Sayın Baykal, bi çayını içecektik. Kısmet değilmiş.”
Baykal altta kalır mı hiç! “Tayyip Bey, istediğin çay olsun. Facebook’a gel, çay göndereyim. Facebook’ta var mısın?”

“Twitter’da türbana izin var mı?”
Deniz Baykal’ın adıyla açılan sahte Twitter hesabından son bir ilginç mesaj daha aktaralım: “Twitter’a türbanlı girilmesinden endişeliyiz” diyerek türban tartışmalarına da değinen sahte Baykal, hemen Kemal Kılıçdaroğlu (kemalkilicdaroglu) adlı üyeye yazıyor: “Kemal bi araştır bakalım, Twitter’a türbanlı girilebiliyor mu?” Tabii “Kemal Kılıçdaroğlu” hesabının da “fake” yani sahte olduğunu söylemeye gerek yok sanırım.
Deniz Baykal adına, bu hesap dışında üç sahte hesap daha mevcut: dbaykal, kilictaroglu ve helloimdeniz.

En gerçekçi sahte hesap!
Bu arada sadece “Erdoğan” diye arama yapıldığında RT_Erdoğan diye bir üye de çıkıyor karşımıza. “Ak Buluşma” adlı bir oluşum tarafından hazırlandığı anlaşılan hesapta verilen söz konusu grubun linkine tıklandığındaysa hata mesajı alınıyor. Ama bu hesap diğerlerine göre “gerçekçi” görünmek için hayli gayret göstermiş. Çünkü sayfanın fonuna AKP amblemleri yerleştirilmiş.

Abdullah Gül ülke meseleleriyle boğuşuyor!
Cumhurbaşkanı Abdullah GulDeutsche Welle'nn araştırmasında Twitter’daki sahte hesapların hışmına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de uğradığı da görülüyor. “AbdullahGUL” adlı kullanıcı, tam adını “Abdullah Gül” olarak yazmış. İlk ve tek mesajını  4 Şubat’ta atan sahte Cumhurbaşkanı, kendi statüsünü şu cümleyle özetleriyor: “Ülke meseleleriyle boğuşuyor”. 
Bu mesaja, az önce sözünü ettiğimiz RT_Erdoğan hemen cevap vermiş: “Yorma kendini Cumhurbaşkanım, ülke doğru yolda ilerlemekte”. Abdullah Gül'ün sahte Twitter hesabının, aralarında RT_Erdoğan ve Melih Gökçek adlı üyelerin de bulunduğu toplam 27 takipçisi var.

Gül ve Sarkisyan aynı karede
Abdullah Gül’le ilgili ilginç Twitter hesaplarından biri de “AbdullaGul” adlı profil. 7 Eylül'de açılan hesabın profil resminde ise Abdullah Gül ve Ermeni mevkidaşı Serj Sarkisyan’ın aynı karede görüldüğü bir resim var. Ancak görüntünün fotomontaj olduğu ilk bakışta anlaşılıyor.

Sahte Gül'den mankenin sitesine link
AbdullaGul adlı üye, çeşitli haber siteleri ve bloglardan haberlere link veriyor. Takip ettiği kişiler arasında Hollywood’un ünlü simaları Kristie Alley, Bill Cosby, Kevin Spacey ile şarkıcı Mariah Carey var. Tabii bu isimlerin fake olup olmadığı da ayrı bir konu.
Bir de İspanyolların yıldız futbolcusu Fernando Torres hayranı olduğu anlaşılan “Adıyamanlı” bir Abdullah Gül var ama o en azından diğerleri gibi insanları yanıltmıyor. Profilinde Torres’in resmine yer veren ve memleket hanesine “Adıyaman” yazan bu Twitter’ci, biraz daha dürüst davranmış ve kullanıcı adı olarak da “torresizm”i seçmiş.


Angela Merkel da Twitter mağduru
Twitter’daki sahte hesaplardan mağdur olan politikacılar elbette Gül, Erdoğan ve Baykal’la sınırlı değil. Örneğin Almanya Başbakanı Angela Merkel, Twitter’da en fazla “fake” hesabı olan liderin başında geliyor.  İyi niyetli diye nitelendirilebilecek tek hesap AngelaMerkel adını taşıyor. Ancak 8 Eylül’de açılan hesabın “fake” olduğu her halinden belli oluyor. “Sözde” Merkel burada vatandaşlara hitaben domuz gribinden işsizliğe toplam 9 Tweet – yani Twitter mesajı veriyor.

Hitler’e atıf: Die Führerin
Bu kadar masum olmayan sahte Merkel hesapları da var. Adolf Hitler’le özdeşleşen “Führer” (Önder) kavramının dişil hali olan “Führerin” adlı kullanıcı da kendini Angela Merkel olarak tanıtıyor. Takip ettiği üç hesaptan biri de kendini Adolf Hitler olarak tanıtan “Der Führer”. Son derece seviyesiz mesajlar yazan “Die Führerin” örneğin “Büromda elektrik kesildi, şimdi nasıl epilasyon yapacağım ben” ya da “Michael (Jackson) artık Elvis’le birlikte!” türünden mesajlara yer veriyor. Sahte Merkel’in son mesajıysa hayli mânidar: “Politika, fakirlerden oy, zenginlerden de para toplayabilme sanatıdır. Bunu da zengini fakirin, fakiri de zenginin şerrinden koruma adına yaparsınız”. 

Haider Merkel'in danışmanı!
Twitter’daki ilgniç Merkel hesaplarından biri de “Merkel_CDU” adını taşıyor. Bilindiği gibi CDU, Merkel’in genel başkanı olduğu Hrıstiyan Demokrat Birlik Partisi’nin kısaltması. Federal Başbakanlığın resmi amblemini kullanarak hayli ciddi ve gerçekçi bir izlenim vermeye çalışan kullanıcının Neonazilere ilişkin çeşitli haber ve videolara link vermesi gözlerden kaçmıyor. Merkel_CDU’nun en dikkat çeken mesajlarından biri şöyle: “Sevgili dostum ve danışmanım Jörg Haider bir yıl önce öldü. (Editörün notu: Jörg Haider, geçen yıl bir trafik kazasında hayatını kaybeden Avusturyalı aşırı sağcı bir politikacıydı.)
Almanya Başbakanı adına Twitter’da açılan toplam 19 farklı hesap var ve hepsi de sahte.

... Ve diğerleri
Rusya Başbakanı Vladimir Putin adına açılan tam 53 hesap var. Görünüşe göre bunlardan sadece bir tanesi gerçek. Diğerlerinin hepsi sahte... Silvio Berlusconi, Horst Köhler, Gordon Brown, Hamid Karzai ya da Mahmud Ahmedinejad. Twitter’da cirit atan sahte devlet ve hükümet başkanlarının listesi böylece uzayıp gidiyor.

Obama kendini garantiye almış
Twitter'daki hesabının gerçek olduğu kesinleşmiş tek ünlü politikacıysa “Web 2.0 Başkanı” olarak da adlandırılan ve interneti düzenli olarak kullandığını her fırsatta dile getiren ABD Başkanı Barack Obama. Tam 190 adet “Barack Obama” hesabı arasından gerçek olanı nasıl anlayacağınıza gelince: Çok basit! Profilinde kendi resmini kullanmayıp Amerikan bayrağının renklerinde “ufukta doğan bir güneşi” temsil eden yuvarlak bir sembol kullanan Barack Obama’nın 2 milyon 700 binin üzerinde takipçisi var. Ve en önemlisi “verified account” yani “doğruluğu teyit edilmiş hesap” ibaresi yer alıyor. Böylece diğer 189 “fake” hesaptaki “sahte” Obama’ların yazdığı hiçbir şeyden ABD Başkanı sorumlu tutulamayacağı gibi, hukuken kendini güvence altına da almış oluyor.
Yani günün birinde maceracı bir Twitter kullanıcısının “Barack Obama” imzasıyla Vladimir Putin’e hitaben “Kozlarımızı Kızıl Meydan’da paylaşalım. İbibikler öter ötemez oradayım. Yalnız ve silahsız gel” şeklindeki olası bir mesajı yüzünden Üçüncü Dünya Savaşı’nın çıkmayacağından emin olabiliriz!

Dikkat! Kötü sürprizlerle karşılaşabilirsiniz
Siz! Bu yazıyı okuyan size soruyorum: Twitter’da sizin adınızı kullanarak patronunuza ya da arkadaşınıza sizin adınıza küfreden, komşunuzun eşine ya da kızına sizin adınıza mesajlar yazan, radikal bir ideolojinin propagandasını yapan bir “Twitter”cinin mevcut olmadığından emin misiniz? Tabii adınız Mehmet Yılmaz, Mustafa Yıldız, Ayşe Öztürk ve Fatma Kaya gibi yaygın bir kombinasyondan oluşuyorsa büyük bir ihtimalle onlarca “adaşınız” vardır. Ama adı Recep Tayyip Erdoğan olup Deniz Baykal adlı arkadaşıyla mesajlaşan “sade vatandaşların” olması, sayısal lotoda 6 tutturmaktan daha düşük bir ihtimal olsa gerek! Bunlar “sade” değil, olsa olsa “sahte” vatandaş olabilir!
 “Canım Twitter’i kaç kişi kullanıyor! Benim adıma sahte hesap açılsa ne yazar!” diye düşünebilirsiniz. Ama emin olun, çok değil bir-iki yıl sonra Twitter, Facebook, MySpace ya da Xing türü sanal platformların üye sayısı, bugünkünden en az 10 kat daha fazla olacak ve yüz milyonlarla ifade edilecek. Haliyle bu platformaların önemi ve etkisi, siz kullanmamakta ısrar etseniz bile, hızla artacak. Birgün hiç beklemediğiniz bir “sanal” sürprizle karşılaşırsanız, sakın şaşırmayın! Nedeni Twitter olabilir...

Meydanı boş bırakmayın
Bu yazıyı okuyanlara bir tavsiye: Twitter ve benzeri platformları kullanmaya sıcak bakmasanız dahi, meydanı boş bırakmayın ve bu tür platformlarda kendinize mutlaka bir “account” yani hesap oluşturun. Aktif olarak kullanmasanız bile en azından kontrol tümüyle sizde olsun. Çünkü artık kötü niyetli insanlar da interneti keşfetti. Günün birinde kirli emellerine sizin isminizi alet etmeyeceklerini kim garanti ebebilir ki?
Size de tavsiyem, eğer şahsınız ya da müessenizin adı Twitter’da sizden habersiz kullanılıyorsa, doğrudan Twitter'e başvurmanız.
Twitter hukuk biriminin e-posta adresi: lawenforcement@twitter.com

Kaynak: Deutsche Welle

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.