Ads Top

2010 Asgari Ücret Pazarliği Basliyor

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 1 Ocak'tan geçerli olacak asgari ücret için 10 Aralık'ta görüşmelere başlayacak. Komisyon, beşi işçi, beşi işveren, beşi de hükümet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşuyor

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere 10 Aralık’ta toplanacak ve yeni asgari ücretin tespitine yönelik olarak çalışmalarına başlayacak.

Komisyon ilk toplantısını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda 10 Aralık’ta gerçekleştirecek. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, beşi işçi, beşi işveren, beşi de hükümet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşuyor.
Komisyonda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını ise TİSK temsil ediyor. İş Kanunu gereğince, ücretlerin asgari düzeyinin komisyon aracılığıyla en geç iki yılda bir belirlenmesi gerekiyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın tespit ettiği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluk sağladığı kabul ediliyor.

Asgari ücret 546 lira

Asgari ücret, halen 16 yaşından büyük bekar bir işçi için brüt 693, net 546.48 lira olarak uygulanıyor. 16 yaşından küçükler için brüt 589.50, net 472.32 lira olan asgari ücret, kapıcılar için ise brüt 693, net 589.05 lira seviyesinde bulunuyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti 16 yaşından büyük işçiler için 841.99, 16 yaşından küçük işçiler için 754.02, kapıcılar için 841.99 TL olacak.

Uzlaşma sağlanamadı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda, 2009’da uygulanan asgari ücreti belirleme konusunda hükümet, işçi ve işveren kesimi arasında uzlaşma sağlanamamıştı. Türk-İş, “Önerilerin hükümet ve işveren kesimi tarafından dikkate alınmadığı ve asgari ücretin belirlenmesine yönelik çağrılarının yanıtsız bırakıldığı” gerekçesiyle komisyonun karar toplantısına katılmamıştı...

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.