Ads Top

Disqus yorum formu kurduk, iyimi ettik kötü mü ettik

Yaklaşık 1 ay önce disqus yorum formunu kurdum. Daha profesyonel görüntü ve facebook, twitter, yahoo gibi sitelerle entegrasyonu, gerek kullanıcı girişleri, gerekse de backlinkleri göstermesi beni cezbetmişti. Ayrıca google`ın bloggerdaki yorumları ayrı ayrı indexlemesi çok yorum alan yazılarda sıkıntı yaratabiliyordu.(bunun yöntemini de sonradan öğrendim.) Ama Disqusda beni uyuz eden bir detayı atlamışım ki, bu detay tamamen disqus yorum formunu kullanmaktan beni soğuttu.

Şöyle ki; zaten ahım şahım yorum alan blog değil hayalmeyal, ama yine de arasıra insanlar yazıyordu birşeyler. Disqus`u kurduğumdan itibaren internetten pek anlamayan kullanıcıların yorum yapmadığını fark ettim. Nedendir diye düşünürken disqus`u tekrar gözden geçirmeye başladım. Fark ettim ki backlink kısmı çalışmıyor, twitter ya da facebooktan siteye verilen bağlantıları yorumların altında göstermesi lazım ama göstermiyor. Ayrıca beni asıl deli eden anonim olarak yapılacak yorumlarda şöyle bir ekran getiriyor ki ingilizcesi olmayan bir kullanıcı o yorumu yapmaktan vazgeçer.Yukarıda kırmızıyla yazan yere tıklayacağını bilmiyorsa kullanıcı şak diye kapatır ekranı.

Ben bu saçma özelliğin olduğunu bilseydim, kurmazdım bu yorum formunu. Geçen gün değiştirmeye karar verdim disqusu, Intense Debate`yi inceledim. onda da eski yorumları  xml olarak aktarma seçeneği yok. Bu hafta sonu diğer alternatifleri inceleyeceğim ama pek ümidim yok, Sanırım tekrar blogger`ın sunmuş olduğu yorum formuna döneceğim.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.