Ads Top

Google`dan DNS HizmetiGoogle`dan yepyeni bir hizmet daha geldi. Google DNS ile yasaklı sitelere de girebilirsiniz.

DNS hizmeti, internetteki bilgisayarların rakamlardan oluşan IP numaralarını harflerden oluşan kolay hatırlanabilir adreslere çeviren sisteme verilen isim. Bu adres dönüştürme işlemi aslında siz farkında olmadan sürekli yapılıyor. İnternet servisini kullandığınız firmaya ait DNS ayarları otomatik olarak işletim sisteminiz tarafından algılanıyor ve yönlendirme işlemleri bu DNS ayarına göre gerçekleştiriliyor.

Google'ın yeni DNS hizmeti bu dönüştürme işlemini daha hızlı yaparak ulaşmak istediğimiz sayfaların daha hızlı açılmasını hedefliyor.


Nasıl Ayarlanır


Denetim Masası'nı açın. Ağ ve İnternet'e tıklayın. Burada internet bağlantınızı seçip sağ tıklayın. Özelliklere gelip Internet Protokolü'nü seçin.
Tekrar Özellikler'i seçip DNS ayarları kısmına 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 değerlerini girin. Onay verdiğiniz anda artık siz de bir Google DNS kullanıcısı oldunuz demektir.

Google'ın bu yeni hizmetle birlikte kimin hangi siteye girdiği bilgisine de sahip olacağını söylemeden geçmeyelim. Gerçi Google elde ettiği verileri 2 günden fazla saklamayacağını duyurdu ama yine de bazı şüpheler yok değil. Gerçi bu şüpheler olsa da pek fark etmez diye düşünüyorum, yine kullanıcılarını düşünerek bir uygulama geliştirir.
 

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.