Ads Top

Wordpressten Bloggera Sorunsuz Geçiş

Wordpress`den Blogger`a geçmek her zaman problemli ve sıkıntılı olmuştur. Sorunsuz ve sıfır hit kaybıyla geçmek neredeyse imkansız gibi, ama bu yazımdaki yöntemlerle geçiş yapılırsa hit kaybınız neredeyse sıfıra yakın olacaktır.Wordpress`den Blogger`a geçtiğimizde, başlıca sorunlar kalıcı bağlantılarımızın değişmesi ve etiketlerden gelen ziyaretçileri kaybetmemiz olacaktır. Etiketlerden gelen ziyaretçilere yapacak birşey yok, zaten fazla da bir ziyaretçi geleceğini sanmıyorum ama kalıcı bağlantılarınız bozulacağı için hitleriniz de dibe vurma aşamsına gelecektir. Biz bunu en aza indirgeyeceğiz.


Wordpress`den Blogger`a geçmiş birisi olarak hitlerimin çoğunu kaybettiğimi söyleyebilirim. Günde 50-100 arası hit getiren yazılarım şimdi neredeyse 0 çekiyorlar. Zamanında şimdi anlatacağım konuları yapsaydım bu durum yaşanmazdı muhtemelen.

Yapılması gerekenler:


Başlamadan önce belirtmek istiyorum bu yöntemler uzun bir süreç gerektiriyor. 1-2 günde hallolacak birşey değil.

 1-) İlk önce buradaki “Permalink Migration” eklentisini indiriyoruz ve wordpress blogumuzda kuruyoruz. Bu eklenti; kalıcı bağlantılarımızı değiştirdiğimizde, google`dan gelen ziyaretçilerimizi eli boş göndermiyor ve eski bağlantı linkimizi algılayıp aynı yazıya yönlendiriyor, bu yönlendirme uzun uzadıya da olmuyor, ziyaretçimiz bunu algılamaycaktır bile.

2-) Eklentiyi aktif hale getirdikten sonra, Wordpress blogumuzdaki kalıcı bağlantı ayarlarımızı Blogger`daki gibi ayarlayacağız.
Yani:  /%year%/%month%/%postname%.html
olarak ayarladığımızda kalıcı bağlantılarımızı Blogger`daki kalıcı bağlantı ayarlarıyla aynı yapmış oluyoruz. Eklenti sayesinde de google`da indexlenmiş olan bağlantılarımızdan gelen ziyaretçileri kaybetmemiş oluyoruz ve zaman içerisinde de yeni kalıcı bağlantılarımız google`da indexlenecektir. Bu index sayınıza göre değişecektir, 1 haftadan 1 aya kadar bir süreyi bulabilir. Zaman zaman google`dan site:siteadınız.com şeklinde sorgulatarak kontrol edersiniz.

3-) Bu işlemleri yaptıktan sonra, google yeni kalıcı bağlantılarımızı indexleye dursun bi yavaş yavaş Wordpress`deki blogumuzdaki yazı başlıklarındaki ( ı ) harflarini ( i ) hafine çevirelim. Blogger`da yazı başlıklarında ( ı ) harfleri sıkıntı yaratıyor. Mesela başlığınız; "photoshopla ışıklı yazı yapımı" diyelim, blogger`da kalıcı bağlantınız "photoshopla_skl_yaz_yapm.html" bu şekilde gözükecektir. Bu sebepten ( ı ) harflerini ( i ) ye çevirmeniz lazım.

4-) 3`nolu işlem de bittikten sonra, wordpress`deki yazılarımızı xml olarak dışarı aktarmamız gerekiyor. Burada şöyle bir sorun mevcut. Wordpress`den aktardığımız xml doyasını blogger`a aktardığımızda sorun oluşuyor. Bunun için xml dosyamızı Blogger`a uyumlu hale çevirmemiz lazım ama yaklaşık 750-1000 kb kadar olan dosyaları çevirmiyor. Benim tavsiyem dosyanın boyutu 500kb`ı geçmesin. Eğer yazılarınız çoksa mecbur geçecektir. Bu durumda yeni bir yazar ekleyip belirli kategorilerdeki yazılarınızı bu yazar ile editleyip, dışarı aktarırken yazarları ayrı ayrı aktarırsanız doyanızın boyutu da azalacaktır.
Bu şekilde dosyamızı aktardığıktan sonra buradaki adresten xml dosyanızı blogger`a uyumlu hale getireceksiniz.

5-) Son olarak: Google`ın yeni kalıcı bağlantılarınızı indexlediğini ve sizin de 3 ve 4 nolu işlemleri hallettiğinizi varsayarsak; geriye iki işlem kalıyor.
Birincisi: blogspot`dan yeni bir blog oluşturuyoruz ve ayarlar kısmından;
Blogunuz listelerimize eklensin mi? seçeneğini ve Arama motorlarının blogunuzu bulmasına izin verilsin mi? seçeneğini hayır olarak işaretliyoruz. Yazılarımızı atar atmaz google indexlemeye başlamasın, çünkü bazı ayarlamalar yapmamız gerekebilir. Blogspot`dan blogumuzu açıp xml dosyamızı da aktardığımız zaman yazılarımızı blogger`a aktarmış oluyoruz. Bu işlem bitmiş oluyor, gelelim ikinci işleme.
İkincisi: Yazılarımızı aktardık ama resimler hala eski hostumuzda barındırılıyor malesef. FTP`den hostumuzun yedeğini bilgisayarımıza indiriyoruz ve tek tek yazıların içine girip resimlerimizi blogger`a yüklüyoruz. Burada tercih size kalmış, önemsiz olarak gördüğünüz resimleri eklemeyebilirsiniz, ama konuyla alakalı bir resimse muhakkak eklemelisiniz. Yoksa hostunuz kapandığında yazılarınızdaki resimler çıkmayacaktır.

Not: Bazı yazılarda, özellikle yazı başlıkları uzunsa kalıcı bağlantılarınız birebir wordpress`dekiyle aynı olmayabilir. Blogger`da sanırım (tam olarak bilmiyorum ama %90 doğru) yazı başlığımızda 35 harfden sonrasını kalıcı bağlantılara eklemiyor. Ayrıca nedendir anlamadım ama wordpress`den aktardığımız yazılarımızın bazılarının kalıcı bağlantılarının sonuna ...._20.html - 35.html vs.. gibi rakamlar atmakta, çoğu yazıyı normal olarak aktarıyor ama bazı yazıları aktarırken bu sorunu yapabiliyor. Bunları da değiştirirseniz daha az problem çıkacaktır.

Bu işlemler bittikten sonra, blogger`daki blogumuzun adresini değiştirebilirsiniz ve ayarlar kısmından Blogunuz listelerimize eklensin mi? seçeneğini ve Arama motorlarının blogunuzu bulmasına izin verilsin mi? seçeneğini evet olarakdeğiştirmeyi unutmayın :)

Kısaca özetlemek gerekirse; bu iş uzun ve uğraştırıcı bir iş, ben bile anlatırken yoruldum, uygulayacak olana şimdiden başarılar dilerim. Şunu unutmamak gerekir. Tamam iki farklı sistemi birbirine entegre tmek gibi birşey, muhakkak bazı problemler çıkacaktır ve bazı yazılarınızda hit kaybına uğrayacaksınız ama bu işlemleri yapmadığınız taktirde, hit kaybınız daha çok olacaktır. Zaten wordpress`den blogger`a geçmeyi kafaya taktıysanız bu gibi dertlerle karşılacağınızı da biliyorsunuzdur.

Umarım işinize yarayacak bir  yazı olmuştur. karşılaştığını problemler veya aklınıza gelen farklı yöntemler olursa lütfen yorum formuyla geri bildirimde bulununuz.
Ayrıca bu işlemleri yaparak wordpress`den blogger`a geçiş yaparsanız geri bildirimde bulunarak bu yazıya katkıda bulunabilirsiniz.

5 yorum:

 1. Merhaba dediğiniz Permalink Migration eklentisini kurup aktif ettim fakat yeni yazılarım indexlenirken www.dantelsandigi.com/yeni-dantel-mutfak-takimi.html yine bu şekilde indexleniyor.Bir yerlerde yanlışmı yapıyorum acaba cevap verirseniz sevinirim.

  YanıtlaSil
 2. Kalıcı bağlantı ayarlarınızı /%year%/%month%/%postname%.html şekilde yaptınız mı ?

  YanıtlaSil
 3. Bu arada bir sorunum daha var wp xml yedeğimi blogger'a aktarmaya çalışıyorum şöyle bir hata alıyorum
  Maalesef içe aktarma işlemi bir sunucu hatası nedeniyle başarısız oldu. Hata kodu: bX-51yujs
  Wp den almış olduğum yedeği verdiğiniz adresten bloggera uyumlu hale getirdim dosya boyutunu 1mb olarak ayarladım yine olmuyor.

  YanıtlaSil
 4. sunucum şu anda yedek almama izin vermiyor ve elimdeki xml dosyası 2-3 mb. başka bir çare yok mu acaba?

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.