Ads Top

Eskişehirspor ve Yeni Stad Projesi

Eskişehirspor`un 33 bin kişilik yeni stadyumu için Eskişehir Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Eskişehirspor arasında protokol imzalandı.


Euro 2016 hazırlıkları kapsamında yeni yapılacak stadlar mevcut. Bu stadları Euro 2016 Logosunun tanıtım yazısında bildirmiştim. Bu iller arasında Eskişehir`de bulunuyor. Bir Eskişehirspor taraftarı olarak bu haber beni heyecanlandırmış ama bir o kadar da düşündürmüştü.

Yeni satadyumun yapılacak olması gerçekten çok güzel ve müthiş bir haber. Bu yeni stad projesi Eskişehir`de yıllardır konuşulan bir durum ve nihayetinde hayata geçirilecek olması çok sevindirici bir durum.


Ancak; yeni stad hakkında taraftarların endişeleri mevcut.
Yeni stadyumun yapılacağı yer bizi ençok düşündüren kısmı. Stadın yapılacağı mevki Muttalip, bu Muttalip şehirden biraz uzakta, şimdiki stadla arasında yaklaşık 10 km mesafesi var. "Buyrun Google Maps`dan yol tarifi"Bu durum alışkanlıklardan vazgeçmeyi gerektirecek. Bu alışkanlık Eskişehirspor ve Eskişehir`in kültürü haline gelmiş bir durum. Gerek maçtan önce, gerekse maçtan sonra ki asıl önemli kısmı burası, taraftar marşlar ve şarkılar söyleyerek staddan çıkıp, Adalar dediğimiz bölgeye geçer ve burada marşlarına devam eder. Bu Eskişehirspor`un taraftar kültürüne oturmuş bir durumdur ve tüm şehrin memnun olduğu bir durumdur. Hiçbir taşkınlık olmadan, bir nevi taraftar gövde gösterisi yapar. Yeni stada geçildiğinde bu kültür ortadan kalkacaktır.

Ayrıca Eskişehir halkı şehrin dışını pek sevmez, öyle ki, şehre arabayla 5-10 dk mesafede olan NEO alışveriş merkezine rağbet göstermemiştir. İzmit ve İstanbul`da yaşamış birisi olarak bu mesafe benim için problem olmazken birçok arkadaşımdan "orası çok uzak kim gidecek oraya" dediklerine şahit oldum. Eskişehir halkı gideceği yere yürüyerek gitmeyi sever. Yeni stadın bulunduğu yere yürüyerek gitmenin, hele ki Eskişehir`in ayazında bukadar mesafenin yürünmeyeceğini de hesaba katarsak, bir başka problem olarak not düşmek gerekir. Bu mesafe taraftarları düşündüren en önemli unsur.

Yine bu Muttalip dediğimiz bölge bol rüzgar alan bir mevki. Rüzgarı eksik olmaz ki, bir Atatürk Olimpiyat Stadı faciasına dönüşmemesi gerekir. Hadi İstanbul`da alternatif çok olduğu için Atatürk Olimpiyat Stadı kullanılmıyor ve kimsenin de umrunda olmuyor. Ama Eskişehir`de futbola elverişsiz bir stadın olması demek şehrin ayaklanması, isyanın çıkmasına, iç savaşın patlak vermesine neden olacak kadar büyük bir problem demektir ki bunu ne biz isteriz ne de bu stadı yapacak-yaptırcak kişiler.

Umarım yeni stad Eskişehirspor`umuza hayırlı olur, stadın 33bin kişilik planlandığı yazılıyor, bu Eskişehirspor için ideal bir rakam. Umarım yeni stadda yönetim de faiş fiyatlarla bilet satmaktan vazgeçer.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.