Ads Top

Sinema Not Defteri - Notebook


Daha önceden hiç izlediğim bir filmi blogda yazmadım. Bir film nasıl anlatılır, nasıl yazılır pek emin değilim. Hem filmin güzelliğini anlatıp hem de filmden fazla ipucu veripte izleyecek kişinin film zevkini iç etmemek lazım. Umarım aradaki ince çizgiyi geçmeden bu filmi anlatabilirim diyorum.

Film 1940 ların Amerikasında yazlık bir kasabada geçen Aşk hikayesini anlatıyor. Aslında seneryo bilindik ve basit geliyor insan. Yazlık kasabaya gelmiş zengin kızımız, kasabada yaşıyan fakir ama hem yakışıklı hem de eğlenceli gencimize aşık oluyor ve maceraları başlıyor. Sonunu düşünmeden tutkulu bir aşk yaşıyorlar yaz boyunca. Ta ki kızımız istemiyerekte olsa geldiği şehre ve hayata geri dönene kadar. Gerçi bu durum aşklarını bitirmiyor hala ikisi de seviyor birbirlerini ama ne demişler “Gözden ırak gönülden ırak.” olurmuş.

Aradan bir sene geçtikten sonra 2. Dünya savaşı patlak verir ve çocuk savaşa katılmak zorunda kalır. 2 sene savaşta mücadele eder. Savaş sırasında kızımız da gönüllü hemşirelik yapmaya başlar, ona göre hastahaneye getirilen her asker; ya uzun zamandır görmediği sevdiği adamdır, ya onun arkadaşıdır, ya da muhakkak omuz omuza düşmana karşı savaşmışlardır. Bu düşüncelerle gönüllü hemşirelik yaparken hastahanede yaralı bir gaziyle tanışır ve yakınlaşmaya başlar, bu tanışıklık ilerleyen zamanlar içerisinde aşka dönüşür, hatta kendisi bile bu adama ne kadar çabuk aşık olduğuna şaşırır. Tabi bu adam zengin olduğu için de ailesi bu işe onay verir.

Tam evlenmek üzerelerken, kızımız gazete de fakir sevgilisini görür, beraber hayal ettikleri bir şeyi hayat geçirmiştir ve gazetelere çıkmıştır.

Bundan sonrasında kızımız zengin adamla mantıklı bir evlilik mi, yoksa sevdiği adamla zorluklar içerisinde ama her şeye rağmen tutkulu ve aşk dolu bir hayatı mı tercih edecek onu öğreniyoruz.

Süprizlerle dolu bir film sizi bekliyor. Kimi zaman sevinecek, kimi zaman üzüleceksiniz, kimi zaman nefesiniz boğazınıza düğümlenecek ve belki de gözleriniz dolacak.

Allie ve Noah`ın aşkına imrenmemek elde değil. İzleyipte eski aşklarını düşünmeyen yoktur sanırım.

Bu zaman kadar nasıl izlememişim ya da neden kimse bahsetmemiş bilmiyorum ama, izlediğim en güzel romantik filmlerden birisiydi.

İyi seyirler.

IMDB Puanı:8.0/10
Yapım:2004 ~ ABD
Tür:Dram, Romantik
Yönetmen:Nick Cassavetes

Oyuncular:Rachel McAdams, James Marsden, Ryan Gosling, Joan Allen, Gena Rowlands, Sam Shepard

Şu müzikle beraber şu fragmanı izleyipte hala filmi izlemezseniz...

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.