Ads Top

Blog Yazarının Sigarayı Bırakma Macerası #Bölüm 2

Lan benden blog yazarı olmuyor artık! Yazıyorum da blog yazacak kadar aktif değilim sanırım.
Konumuza dönecek olursak, sigarayı bırakma kararımı süreci ve bıraktıktan sonraki 2 günümü yazmışım pehhh!! Üzerinden bir ay geçmiş neredeyse, günler geceler ne çabukta geçiyor meğerse.

Lafı fazla uzatmadan hemen söyleyeyim siz de rahatlayın ben de " hala sigara içmedim " içeceğimi düşünen ipneler vardı selam olsun onlara, ben içmem dedim mi içmem tekrar belirtiyorum ;) tekrar içmeye karar verirsem içerim derim :) şaka bir yana kolay kolay tekrar başlayacağımı sanmıyorum.

Nasıl geçti bu süreç?
ÇOK ZOR LAAAAĞĞĞNNNNNN !!!!!!!!!!!!!!!
Bu kadar zor olacağını hiç tahmin etmemiştim, ilk bir hafta en zor kısmıydı zaten, sonrasındaysa yavaş yavaş unutuyorsunuz, arada sırada canınız istiyor, günün her saati kafanıza takılmıyor, kimileri sigara bırakma konusu açıldığında ben kafayı takarım bütün gün diyorlar ama yok öyle bir şey, kimse bütün gün aynı şeyi düşünecek kadar konsantre olamaz hiçbir şeye rahat olun, bu sigara bile olsa 1 haftadan sonra aklınıza geldiğinde kriz bile olsa en fazla 5dk kafanız takılır, sonra o da geçiyor. Bazı günler hiç problem yok. 1.hafta, 15.gün 20. gün ve 30.gün +-1, 2 gün şeklinde daha çok aklıma geldi ve sigara krizleri daha uzun sürdü, ama içmedim ve bir şekilde geçti.

Sigara krizlerini nasıl geçiştirdim?
En büyük icat sakız. İki sefer dilimi çok fena ısırdım ilk 1 hafta içerisinde. Çünkü ilk bir hafta vücut sigarasızlığa alışamıyor, elinize kolunuza tam hakim olamıyorsunuz, kepçe operatörü olsanız büyük vukuat çıkar, o derece, dil de buna dahil, yemek yerken veya sakız çiğnerken ısırma durumu oluyor :) Favorim falım sakızı, diğer naneli mentollü sakızlar çiğnendikçe tadı iğrençleşiyor, falım ise çiğnedikçe güzelleşiyor ve güzelleşsin diye boyna çiğniyorsunuz :)
Kuru yemiş, özellikle kabak çekirdeği ve beyaz nohut favorim, hemen hemen hepsini denedim en kararlı sonuçlar bunlarda oldu, diğerlerinin bazılarında tokluk hissi yaşadığım için sigara istedi canım, ya da çerez olarak oyalayıcı değildi.
Üçüncü olarak bol bol su içtim, canım ne zaman sigara istese su içtim, bu şekilde hem çalıştığım masadan kalkıp biraz dolaşmış oluyorum, hem de kendimi oyalamış oldum, kilo da aldırmıyor tavsiye ederim. Ben su içmeyi sevdiğim için belki de böyledir, sizde aynı etkiyi yaratmaya bilir.

Genel Olarak
Çevremde kötülüyorum ya artık sigarayı içen arkadaşlardan bazıları şöyle der; "Sigarayı bırakan tiryakiler de neden kötülerler anlamıyorum, sanki eskiden içmiyorlardı"
Cevabım aynen şu şekilde oluyor "Bir gün sigarayı bırakırsan ancak o zaman anlarsın
İçerken farkında değildim ama harbiden ne pis ne illet bir şeymiş.

Aynen böyle bişey oluyor :)
Geçen gün otobüsteyim, kalabalık otobüs, adım atacak yer yok, yanımdaki adam sigara içip binmiş otobüse, nefesi de bana doğru geliyor, sabır sabır sabır, ulan arkamı dönüyorum, kafamı çeviriyorum yok, o koku geliyor, yemin ederim kusacaktım, öğürecektim az daha, o kadar midem bulandı, zaten bir öğürsem oraya çıkartacaktım sabah kahvaltısını :) Hey allam dedim ya yıllarca böyle kokmuşum! Şimdi canım ne zaman sigara istese o kokusu geliyor aklıma ve yine kusacakmışım gibi oluyorum.
Genelde çok rüya görmem ama  bir ayda iki sefer rüyamda sigara gördüm :) Birincisinde yaktım sigarayı, iki fırt çektim, ne pismiş yahu bu dedim, nasıl içmişim filan dedim, sonra bir fırt daha çektim, beğenmeyip söndürdüm. İkincisini daha bu sabah gördüm;sigara paketi suya düşmüş ve sigaralar ıslanmış, paketi açıp içerisinden kuru olan bir tane arayıp buluyorum, sonra onu yakıp içmeye başlıyorum ama gizli gizli içiyorum, kimse görmesin diye, ne alakaysa, biraz içtikten sonra onu da beğenmiyorum, niye içtim ki ne gerek vardı ki filan derken uyanıyorum :)

Son olarak, sigarayı bırakmak zor, kolay değil ama imkansız da değil, istemek, düşünmek ve eyleme geçmek yeterli. Sonrası bir şekilde ilerliyor.

Şimdilik bu kadar bu bir aylık süreçte zaman zaman çok zorlayan durumlar oldu, bunlara ayrıca değinmek gerekir, şimdilik bu kadar yeter, hem kolum ağrıdı hem de buna bağlı olarak yazmaktan sıkıldım :) Görüşürüz...

2 yorum:

  1. sen bilinçaltında dahi bitirmişsen sigarayı, çıkmıştır hayatından artık helal olsun :)

    YanıtlaSil
  2. Bende Ekim 2011 de bıraktım. O zaman sigaraya zam gelmişti. Bu parayı bu merete vermeyeceğim diye kendimi motive ettim. Şimdi yazını okurken tekrar hatırladım yaşadıklarımı.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.