Ads Top

Continental Travel Contact İnceleme

Bisiklette bir çok ekipman hayati önem taşır bunlarda ilki de bana göre lastiklerdir. Zeminle temasımızı, yola tutunmamızı lastiklerimiz sağlar.

Lastik seçerken en çok dikkat etmemiz gereken kısmı kullanım alanımıza göre lastik seçmektir. Arazide ve toprak yollarda çok kullanıyorsak bu şartları göz önüne alarak seçmeliyiz aynı şekilde sadece asfaltta ya da hem toprak hem de asfalt yollarda kullanıyorsak bisikletimizi bu yolları göz önüne alarak seçersek lastiğimizi hem lastiğimizi maximum ömürlü kullanmış oluruz hem de minimum sıkıntı yaşarız.

Ben genelde asfaltta kullanıyor olsam da, özellikle uzun turlarda ve bazen eve dönüş yolumda toprak veya iri mıcırlı yolları kullanabiliyorum. Genellersek %70 asfalt %30 diğer yollar olarak değerlendirebilirim. Durum böyle olunca da her iki yol tipinde de kullanabileceğim ve %70 asfalt yolda maximum fayda %30 diğer yollarda da minimum problem yaşayabileceğim lastik seçmeye çalıştım. İncelememize geçerken kullandığım lastiğin teknik özelliklerine göz atalım.

Test Edilen Lastik 

 • Marka: Continental
 • Model: Travel Contact Telli model
 • Ölçü: 700x37mm ETRTO 37-622 
 • Ağırlık: 670gr.
 • Min-Max Basınç: 58-85 PSI
 • Kullanım Süresi: 750km
Lastiklerimizde Continental`in DuraSkin ve SafetySystem teknolojileri sayesinde patlaklara karşı iki kat koruma sağlıyoruz.

Nedir bu DuraSkin ve SafetySystem peki?

DuraSkin: Continental bisiklet lastiklerinde kullanılan Continental`e ait patentli bir teknoloji olup lastik yanak kısımlarına ekstradan koruma sağlayan hafif bir koruma teknolojisidir.

Lastiğin yanak kısımları darbelere ve ağır yüklere karşı ekstradan daha dayanıklı oluyor. Bazen kullandığımız lastiğin dişleri sağlam olsa da yanak kısımlarında kesikler oluşabiliyor ve lastiğin ömrü olmasına rağmen erkenden değiştirmemize neden olabiliyor. DuraSkin teknolojisi sayesinde durumu yaşamamız daha az gözüküyor.

SafetySystem: Hafif ve patlamaya karşı etkin koruma sağlayan Nylon / Aramid kemer. Bu teknoloji ile Plus lastiklerde bulunan mantar benzeri koruma teknolojisinin yerine daha hafif bir malzeme kullanılmıştır. lastik daha hafif ve yuvarlanma direnci daha düşük tutulmuştur. Bu da sürüş konforunuza olumlu katkı sağlamaktadır.

Her iki teknoloji için de Continental Lastiklerin web sitesinin ilgili sayfasından daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Lastiğimizin teknik detaylarından bahsettikten sonra gelelim kullanım deneyimimize.
Lastiğin sırt kısmı slick dediğimiz düz bir yapıda olduğundan dolayı asfaltta titreşim yapmıyor ve bu da bize oldukça konforlu ve akıcı bir sürüş deneyimi sunuyor. Aynı zamanda bu sırt kısmının slick yüzeyi asfalt zeminde yol tutuşunu güçlendiriyor.

Lastiğin slick kısmının hemen kenarlarında bulunan ve genelde MTB lastiklerde gördüğümüz tarzdaki desen yapısı ise toprak ve stabilize yollarda da yol tutuşunu güçlendiriyor. Özellikle toprak zeminde hem viraj hem de frenleme konusunda beklediğimden de iyi düzeydeydi. Frenlemede lastik hemen kilitlenmiyor ve zemine tutunarak fren mesafemizi ve frenlemedeki kontrolümüzü güçlendiriyor.

Yağmurlu havada diğer yol koşulları kadar deneme fırsatı bulamamış olsam da çok yüksek hızlara (max 40km) çıkmadan frenleme ve viraj performanslarında yüklü ve yüksüz olarak denemelerimde hiç bir sıkıntı yaşamadım. Yağmurlu havada ekstrem bir sürüş yapmayacağımızı düşünürsek yağmurlu havada yol tutuşu gayet tatmin edici düzeyde.

Patlak konusu lastikte şans işi olsa da bu şansımızı artırmanın en iyi yolu patlamaya dayanıklı lastikler kullanmaktır. Bazen en patlamaz dediğimiz lastiklerin bile ilk kullanımda daha 10km yapmadan patladığını söyleyen kullanıcılar olmuyor değil ama bu kaza kurşunundan sonra binlerce km patlamadan aynı lastiği kullandıklarını da belirtiyorlar.
İşin şans kısmını yok sayarsak bu lastik patlamaya karşı oldukça dirençli bir lastik diyebilirim.
750km boyunca kullanımımda ki; bunun en az 250km`si uzun turda bisiklet yüklüyken (benim kilom 100kg bagaj 30-40-50kg arası değişirken) kullanılmıştır, sadece 1 kez patlak yaşadım, bu patlak olayında da bisiklette yük yoktu ve araziden giderken lastiğin neredeyse yanak kısmından giren diken sebep oldu.

Kısaca toparlamak gerekirse, asfalt zeminde konforlu, hızlı ve yol tutuşu iyi bir lastik istiyorsanız, zaman zaman toprak yolları da kullanıyorum diyorsanız bu lastik listenizin ilk sıralarında olabilir.

Lastiği kullandıkça tecrübelerimi ve lastik hakkındaki bilgileri bu yazıya ekleyeceğim.

30 Temmuz 2013
Lastiği kullanalı 2000km yi geçti. Kullanım açısından gayet memnunum. Konfor ve yüksek hızlarda uzun sürüşlere izin veriyor.
Toprak yollarda tur bisikletçisi için yeterli tutuşu sağlıyor.
Bir çok defa yağmura yakalanıp ıslak zeminde sürüş imkanı yakaladım, fren mesafesinde ve yol tutuşunda problem yaşamadım. Özellikle Çanakkale turumuzda yakalandığımız yağmurda Anafartalardan inişte yüksek hızlarda ve bol virajlı yolda denedim, sonuç gayet başarılı.
Toplamda 3 sefer lastik patlattım. 2`sinde lastik basıncı 70PSI altındaydı ve ikisi de ön lastikti, bir seferde de 85PSI ve arka lastikti. Hepsinde bisiklet yüksüzdü.
Bir tanesi toprak yolda diken batması, bir tanesi asfaltta kamyon lastiklerinden dökülen tellerden batması sonucu oldu. Her ikisinde de lastiğin slick sırt kısmından değil de sırt kısmının yanlarından oldu ki bu kısımda koruma katmadı daha az. Arka lastikte cam dik bir şekilde lastiğe denk gelmiş, biraz talihsizlik oldu.
2000km ve çok farklı yol ve hava koşullarında denediğim bu astik fiyatının pahalı olmasına rağmen fiyat performans açısından gayet tatmin edici düzeyde ve tavsiye edebileceğim bir lastik.

7 yorum:

 1. inceleme için teşekkürler.
  Keşke deneyimli olan bisikletçiler
  aldıkları ürünleri test edip bunları yayınlasalar.Yeni başlayanlar için rehber niteliğinde mükemmel bir bir arşiv oluşurdu.
  Bu anlamda tekrar teşekkürler...

  Mehmet YAVUZ

  YanıtlaSil
 2. Teşekkürler @Mehmet YAVUZ
  Kullandığım malzemeleri zaman zaman bu blogdan inceleme yazılarını yayınlayacağım. Aynı ürünleri alacak ya da araştırma yapacak kişilere muhakkak faydalı olacaktır. Türkiye`de bu konularda pek kaynak bulabilmek mümkün değil maalesef.

  YanıtlaSil
 3. bu lastiği satan tek bir yer bile bulamadım, nereden aldığınızı ve fiyatını söyleyebilir misiniz?

  YanıtlaSil
 4. Lastiği Türkiyede deltabisikletin internet sitesinden alabilirsiniz. Deltabisiklet 1 Nisandan itibaren bir çok üründe indirime girecek, ürüne ait link aşşağıda.
  http://www.deltabisiklet.com/default.aspx?_Args=_ProductInfo,5434,OdesisMc
  Ben evancycles.com dan satın almıştım.

  YanıtlaSil
 5. Çok teşekkür ederim arkadaşım :)Bir de sorum olacak, schwalbe marathon xr2 ile bu lastiğin arasında kaldım. Çoğunlukla şehiriçi asfalt, kaldırım(darbe alacak çok yer var) ve az oranda toprak ve taşlık yerlerde kullanacağım. Yatmalarda ve aniden çıkabilecek ıslak zeminlerde sorun yaratmamasını istiyorum. Bu kriterlerde sence bu iki lastikten hangisi daha başarılı?

  YanıtlaSil
 6. schwalbe marathon xr2 kullanmadım, bildğim kadarıyla mantarımsı patlak koruyucu katmanı var ve sırt kısmı slick değil, konfor olarak conti. nin yanına yaklaşamaz, ama daha dayanıklıdır. Dayanıklık kısmına değinirsek, normal kullanımda çok fark etmez bagajların yüklüyken anca fark eder. Buna rağmen bende hiç lastik patlamadı. Ayrıca gayet akıcı ve seri lastik. Ben tavsiye ederim pişman olmazsın.

  YanıtlaSil
 7. O zaman aradığım lastik budur :) Teşekkür ederim faydalı yorumların için

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.