Ads Top

Hollandada Bisikletin Evrimi ve Ülkemizdeki Durumu

Ülkemizdeki bisiklet kullanımından önce Dünyada bisikleti ulaşım aracı olarak en çok kullanan Hollanda da bisikletin günlük hayata girişini anlatan belgeseli izlemenizi tavsiye ederim.
Dünyanın en pahalı benzinini kullanan ülke olarak bisiklet hala bizde çocuk aracı gözüyle bakılıyor.
İnsanlar ne zaman bilinçlenecek, bizim yaşımız yetecek mi bilemiyorum. Bizim ülkemizde anladığım o dur ki; benzin 10 lira da olsa yine binecekler otomobillere yine binecekler.
Benzinin 58 kuruş olduğu zamanı hatırlıyorum, çok değil 10 yıl öncesi, muhtemelen 5 yıl sonra da 10tl olacaktır bu benzin.
Türkiyenin cari açığının en büyük nedenlerinden biriside petrol harcamalarıdır. Bu cari açığı kapatmak için ötv lerde güncelleme yapmak yerine harcamaya neden olan büyük kalemlerin tüketimini azaltmayı neden düşünmez hükümetler? İthalatı engellemenin tek yolu ithal edilen ürüne vergi bindirmek olarak düşünen bir ekonomi anlayışı olmamalı. Fiyatı arttır talebi düşür çok basit bir yöntem. İthal edilen ürünün talebi düşürmenin makro ekonomide en geçerli yöntemi alternatif ürünler geliştirmektir.

Hükümet(ler) neden hala bu tip projeler geliştirmez, desteklemez, neden böyle bir projeye sübvansiyon sağlamaz sorusunu düşünce tek bir cevap geliyor aklıma... "Burada mevcut hükümetten değil, geçmişten günümüze kadar tüm hükümetleri kapsayarak düşünüyorum." Çünkü kim gelirse gelsin bu tip bir projeyi düşünmemiştir. Avrupa manyağı olduğumuz dönemler dahil işe yarayacak ve gelişim kaydedebileceğimiz hiç bir şey ülkemize kazandırılmamış, nerede hava civa saçma sapan şey var onlar hayatımıza ve toplumumuza entegre edilmeye çalışılmış ve büyük oranda da başarılı olunmuştur.

İş sadece bisiklet meselesi değil, bu kadar araba çılgınlığı olan bir ülkede yıl olmuş 2012 hala yerli üretim aracımız yok, zamanında doğru düzgün hiç bir ülkenin yapamadığı uçakları yaparken teyyare fabrikasını kapatmış bil ülkenin çocuklarıyız.

Neyse bu konularda çok doluyum, fazla da siyasete girmemek gerekir ki, siyaseti internet ortamında konuşmaktan hiç hoşlanmam.

Umarım bir gün bizler de ölmeden önce bisikletin değerini anlayan bir ülke konumuna geldiğimizi görebiliriz.
Bisikletin salt çocuk oyuncağı değil, önceliği ulaşım aracı olmak üzere, sağlık açısından da çok faydalı bir spor aracı, eğlence ve sosyalleşme aracı olarak görmeliyiz.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.