Ads Top

The Best of Youth - La Meglio Gioventù

İzlediğim en güzel film!
Amerikan filmlerine her geçen gün daha da ifrit olduğum için genelde diğer ülkelerin filmlerini izlemeye çalışıyorum. Bu film de onlardan bir tanesi.

İtalyan yapımı film 1966 yılından 2003 yılına kadar iki kardeşin hayatını anlatıyor. Film bu kadar yılı kapsayınca da doğal olarak İtalya`nın 60`lı yıllardan 2000`li yıllara kadar olan değişimini aktarıyor.
İki kardeşin yaşamından aktarılan İtalya\'nın son 40 yıllık tarihi... 1966\'da üniversite çağında olan Nicola ve Matteo, akıl hastanesinde kötü muamele gören Giorgia ile karşılaştıklarında, hayatlarının dönüm noktasına gelmişlerdir. Genç kız için yapılacak fazla bir şey yoktur ve her ikisi de bu adaletsizliğe karşı kızgındır. Nicola düzene karşı çıkarak önce hippilerin arasına karışır ve ardından Giorgia gibilere yardım etmek için psikoloji okumaya karar verir. Matteo ise eşitsizlikleri giderebilmek için yasa adamı olma yolunu seçer ve önce orduya ardından da polis akademisine kaydolur.

Bazı filmler vardır izledikten sonra boşa vakit kaybı dersiniz, bazı filmler gereksiz uzatılmış dersiniz, sıkıldığınız sahneler filan olur.
Bu film tam olarak 6 saat sürmesine rağmen yukarıda bahsettiğim düşüncelerden hiç birisini hissetmiyorsunuz izlerken.

Film bize; bir insanın gençlik yıllarında verdiği kararlarla ilerleyen yaşlarda verdiği kararların, duyguların, düşüncelerin ve hayat görüşünün zaman içerisinde değişimini bizlere sunuyor. Asla dediğimiz şeylerin sonradan kabullenebileceğimizi, ailemiz ve sevdiklerimiz için pek çok şeyden fedakarlık yapabileceğimizi anlatıyor.
Başından sonuna kadar zaman zaman güldürüp eğlendiren, zaman zaman ağlatan bir film ve bunu duygu sömürüsüne dönüştürmeden tam da doğallığında aktarabilen bir film.

Filmin en güzel tarafı da neredeyse bir ömür süresini anlattığı için; muhakkak kendi hayatımızdan kesitler bulduğumuz ve geleceğe dair planlarımızı, hayatımızın hangi yöne gideceğini, bizim ne istediğimizi sorgulatan, belki de geleceğinize dair kararlarınızı değiştirebilecek bir yapısı var.

Filmi izlemek isterseniz bu sayfayı öneririm.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.