Ads Top

Nüfus Cüzdanı Kayıp ve Yenileme İşlemleri

Geçtiğimiz ay bisiklet sürerken yanımda bulunsun deyip cebime koyduğum ve yolda düşürdüğüm nüfus cüzdanımı yeniden çıkarttırdım.

Kaybolan nüfus cüzdanını çıkartmak için yapılması gereken işlemleri internetten aradığımda bir çok farklı  ve gereksiz şeyin yazdığını gördüm ve bunlardan bazılarını yapmaya gerek yok artık. Mesela gazeteye ilan ve karakola gitmenize gerek yok.

Nüfus cüzdanınızı kaybettiğinizde yapılması gerekenler;
1-) 2 Adet vesikalık fotoğrafla mahallenizdeki muhtarlığa gidip kayıp nüfus cüzdanı talep belgesi istiyorsunuz. Fotoğrafla gitmeniz gerekir muhtarlık bir fotoğrafla birlikte bu belgeyi mühürleyip size veriyor. Ayrıca ailenizden biriyle ya da site yöneticisiyle gitmeniz gerekiyor. O adreste sizin oturduğunuzu doğrulanması için.

2-) Aldığınız bu belgeyle nüfus müdürlüğüne gidip yeni nüfus cüzdanınızı 6,5tl vererek alıyorsunuz. Size bazı sorular soracaklar, anneannenizin adından tutun da kardeşlerinizin evlilerse eşlerinin adına kadar soru gelebiliyor. Ayrıca kimliğinizi kanıtlayacak başka bir belgeyi de yanınızda bulundurmanızda fayda var (Ehliyet, Pasaport vs..)

3-) Daha sonra nüfus müdürlüğünden size verilecek olan "İdari Yaptırım Kararı" belgesi ile İl/İlçenizdeki Mal Müdürlüğüne giderek nüfuz cüzdanınızı kaybettiğinizden dolayı 81tl para cezasını ödüyorsunuz. 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirim uygulanıyor.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.