Ads Top

Anadolu`nun İsyanı - Kısa Film


İzlerken gözlerimin dolduğu, sinirden ve hiçbir şey yapamamaktan, çaresizlikten kendimle savaştığım bir belgesel.

Dünya`da belkide önümüzdeki 10-15 yıl içerisinde enerjiden, petrolden, paradan çok daha değerli olacak Su ve ülkemizde Barajlar ve  HES projeleri nedeniyle doğal su kaynaklarımızı ve su kaynaklarının beslediği hayatı adım adım nasıl yok ettiğimizi anlatan kısa film ya da belgesel, adını ne koyarsanız işte.

Herkesin izlemesi ve bu konuda siyasi ideolejilerden uzak bir şekilde yaşam, doğa ve hayat adına tepki göstermesi gerekir.

İnsan vücudunda Kan ne ise doğa için de Su aynıdır.

Duymadım, görmedim, bilmiyorum diyenler için Anadolu’daki dere ve doğa katliamı belgelendi…

Enerji ve kalkınma politikalarının doğa ve akarsular üzerindeki olumsuz etkisini ve halkın bu yatırımlara karşı tepkisini gözler önüne seren ‘Anadolu’nun İsyanı’ adlı film rekora gidiyor.

Herhangi bir kar amacı güdülmeden konuya duyarlı insanların gönülden destekleriyle tamamlanan film, HES’lere karşı Anadolu’da verilen mücadeleyi bizzat onların ağzından anlatıyor.

Hidroelektrik santrallerin (HES) doğa ve kırsalda yaşayan insanlar üzerindeki olumsuz etkilerini ve HES yatırımlarına karşı verilen mücadeleleri anlatan ‘Anadolu’nun İsyanı’ adlı kısa film gönüllü desteklerle ve kolektif bir çalışma sonucu ortaya çıkarıldı.

Anadolu’nun dört bir yanında devam eden HES çalışmalarının yıkıcı etkisine dikkat çeken film Akdeniz’den Karadeniz’e, Doğu Anadolu’dan Ege’ye kadar 20 bin kilometre yol kat edilerek çekildi.

İnternet üzerinden indirilebilen, çoğaltılmasına ve dağıtılmasına, festival ve toplu gösterimler için özel izin alınmasına, kullanılmasına herhangi bir kısıtlama konulmayan film, Anadolu derelerinin özgür akması için mücadele edenlere adandı.

Diren Karadeniz

Suyun Kullanma Hakkı Satılamaz! Neden mi?

5 yorum:

 1. Her ne kadar geç görsem de konu Android olunca salça olma gereği duydum. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki Lollipop kesinlikle pişmanlık değil. Senin telefonun kadar başarılı olmasa da başarılı sayılabilecek bir telefon kullanıyorum (Lg G3). Nexus telefonlar güncellemeyi ilk alan telefonlar olduğu için en büyük sorunu yaşayan telefonlar oluyorlar aslında. 5.0.1 güncellemesi çıktı sorunları düzeltebilmek için senin için başarılı olmamış gibi görünüyor. Bende telefonu güncelledikten sonra bir takım problemler oldu stabilizasyon konusunda. Hatta hızlı şarj yeme problemi bende de vardı. Kendi programlarının ki genellikle not almaya yarayan quicknote+ programının saçma sapan davranışları canımı sıkıyordu. Hatta benim tavsiyemle Lg G3 alan ki arasında 32gb/3 gb ram versiyonu olan arkadaşlarım da var yine stabilizasyon konusunda sıkıntılıydı. Biliyorum yorumu çok uzattım ama denemen gereken şey factory reset atmak. Çünkü Lollipop Android'e gelen en büyük güncelleme (Bir kere alt yapı komple değişti sen kullanmadığın özelliklere ART'yi eklemişsin ama zaten Lollipop'un kendisi ART tabanlı kullanmama ihtimalin yok ve ciddi sistem iyileşmesi sağladı) . Gerçekten iyi bir sistem bir şans ver bence. Dediğim gibi factory reset atarsan makine kendine gelecek. Tekrar kurulum yaptığında da yedekten yükle seçeneğini seçme temiz kurulumu seç. Kullanmadığın ne kadar çöp program varsa / yoksa da ayda bir kullandığın veya internet uygulaması olmasa bile kullanabileceğin tarzda programları yükleme. Senkronizasyon konusunda; bildirimini görüp görmemenin çok etkilemediği programlarda sadece program açılışında senkronize etmesi gibi yollara başvurursan farkı anlayacaksın. Pil olarak da farkediyor. Benim telefonun 5 saatten fazla şarjı gitmiyordu bi ara, tekrar 18 saate çıktım. Bu yöntemi bir dene sonra gereken programları ve kullanma şeklini bunun üzerine eklersin.

  YanıtlaSil
 2. Serdar yorumun için teşekkürler.
  5.0 da problemler daha fazlaydı 5.0.1 ile kısmen düzeltildi ama tamamen bitmedi. İşin kötü tarafı bu problemler ciddi problemler olması.
  Herhangi bir uygulama arasıra hata verip kapansa amenna, ama telefon kapanıyor bu çok kötü. Aramalarda sesim karşıya ulaşmıyor.
  Telefonumda normalde çok uygulama olmuyor, çoğu işle, sporla ve sosyal medyayla akalı,şuan 2 tane oyun yüklü birisi bilardo diğeri soccer star. Onları da uzun zamandır oynamıyorum. 2-3 tane daha oyun vardı onları oynadıktan sonra kapanma sorunu olmuştu, hepsini kaldırdım. Oyun oynamayı ve uçak modunu açmayı bıraktığımdan beri telefon kapanmadı, 2 günde bir ben kapatıp açıyorum.
  Şarj problemi hiç yaşamadım ama forumlarda okuduğum kadarıyla nexus 4 dışında cihazlarda görülmüş bu problem.
  Şimdilik sıkıntı yok telefonda şubatta 5.1 çıkacağı söyleniyor, onda da düzelmezse ya da problemlerle daha sık karşılaşırsam o tarihe kadar factory reset atarım.

  YanıtlaSil
 3. Factory Reset attıktan sonra telefon kendini toparlıyor. En azından Lg G3 de durum böyle. Diğer telefonlara (Nexus hariç) resmi olarak lollipop gelmediği için deneme fırsatım olmadı. Dediğin gibi 5.1 ile birçok sorun düzelecektir. Factory Reset sonrası herşeyi düzenlemek uzun sürebiliyor ama çok can sıkıcı bir durumsa denenebilir. Şimdi atmasan bile 5.1 den sonra mutlaka factory reset at bence ...

  YanıtlaSil
 4. SELAMUN ALEYKUM SERDAR ABİ BENDE XPERİA Z2 VAR GÜNCELLEME 1 HAFTA ÖNCE GELDİ ACABA BU SORUNLAR BENDE OLURMU

  YanıtlaSil
 5. Öncelikle Sony'nin güncelleme performansı çok da başarılı değil. 4,0 güncellemelerinde ve 4,4 güncellemelerinde çok başı ağrımıştı Sony'nin. Mutlaka eski hatalarından ders çıkarmışlardır. Ayrıca 5,0 vereceklerini zannetmiyorum. 5,0,2 gibi bir güncelleme gelmiştir telefonuna. Android 5,0 çok güzel ve aynı zamanda çok problemli bir sürümdü. Açıklar kapandı. İlk yüklediğinde ufak tefek hatalar olabilir ama küçük bir güncellemeyle bu hatalar giderilecektir. Ben olsam vakit kaybetmeden yüklerdim 5.0 sürümünü...

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.