Ads Top

Android 5 Pişmanlıktır Yüklemeyin!


Yaklaşık 1 yıldan beri Nexus 4 telefon kullanıyorum.
Aldıktan kısa bir süre sonra güncellemelerle işletim sistemi Android Kitkat 4.4.4 sürümüne yükseldi ve telefon bir sene boyunca neredeyse kusursuz bire şekilde çalıştı.

Kullandığım süre boyunca hiçbir uygulamada ya da oyunda hata vermedi. Telefonu haftalarca kapatmadan kullanmama rağmen stabil bir şekilde çalışmaya devam etti.

Bütün bu mutlu seneryo lanet olası Android Lollipop 5 güncellemesiyle sona erdi. Telefona ne zaman ki Android Lollipop 5 güncellemesini yükledim sorunlar, problemler ve dertler de peşinden sel gibi gelmeye başladı.

Peki nedir bu problemler derseniz, bizzat benim yaşadığım problemleri size aktarayım

Android Lollipop 5.0 ve 5.0.1 deki problemler;

 • Kamera uygulaması kafasına göre çalış çalışmamaya başladı, adeta özgürlüğünü ilan etti, çoğu zaman donuyor ve giriş yapmak istediğimde hata mesajı veriyordu.
 • Zil sesinin seviyesi yüksekte olmasına rağmen bazen az bazen çok ses çıkarmaya başladı.
 • Flash`ı açtığınızda tekrar kapanmıyor, telefonu açıp kapatmadan da düzelmiyor
 • Wi-fi bağlantılarında kopmalar yaşanmaya başladı
 • Uçak modunu açıp kapattıktan sonra bazen mobil internete bağlanmıyordu ve telefonu açıp kapatmadan da düzelmiyor.
 • Veeee en önemli sorun RAM problemi. Özellikle oyun oynadıktan ya da bir kaç uygulamayı aynı anda çalıştırdıktan sonra artan RAM kullanımından dolayı, uygulamaları sonlandırıp ekranı kapattığınız anda telefon kendi kendini kapatıyor ve açmak istediğinizde de kolay kolay da açılmıyor. En etkili yöntem şarj aletini takıp şarj olmaya başladıktan sonra açmak.

Kardeşim hep mi problem hiç mi iyi bir yanı yok Lollipop`un der gibisiniz, bunlar da iyi yanları;

 • Bazı forumlarda ya da sitelerde şarj problemi yaşandığı, şarjının çok çabuk bittiği söyleniyor, özellikle Samsung telefon kullanıcılarında bu problem daha çok yaşanıyor, Nexus 4 cihazımda böyle bir problem yaşanmadı, şarj süresi eskiye göre daha da arttı diyebilirim.
 • Telefon Kitkat 4.4.4`e göre daha hızlı çalışıyor.
 • Yeni bildirim ekranı mükemmel olmuş, Kilit ekranındayken bile bildirimleri görebiliyor, kaydırma hareketiyle bildirimi kapatabiliyorsunuz.,
 • Yeni kilit ekranıyla beraber yukarı kaydırınca kilit açılıyor, sağa kaydırınca arama yapabiliyor ve sola kaydırınca da kamerayı açabiliyorsunuz.
 • Harici USB ses cihazı takıp sesi USB üzerinden hoparlör veya kulaklıkla dışarı verebiliyorsunuz.
 • Yeni "Meteryal Tasarım" ile birlikte cihaz kullanımı da farklı bir boyuta geçiyor.
 • Daha farklı ve benim kullanmadığım özellikler de mevcut yeni Güvenlik ve  Geliştiri özellikleri, 64 bit işlemci desteği, ART alt yapısı, Sağlık ve Fitness uygulamarı ve sensör desteği ve Android Auto desteği öne çıkan yenilikler diyebilirim.
Şubat ayında çıkacağı söylenen Android Lollipop 5.1 güncellemesiyle bu problemlerin düzeltileceği söyleniyor, umarım böyle olur. Eğer ki bu güncellemede de düzelmezse telefona tekrardan Android Kitkat 4.4.4 yüklemeyi düşünüyorum.

Eğer sizin telefonunuza Android 5.0 veya 5.0.1 güncellemesi gelirse sakın yüklemeyin derim, Android Lollipop 5.1 Güncellemesi gelene kadar beklemek ruhsal sağlığınız için çok daha iyi olacaktır.


Güncelleme 15/03/2015

Artan problemler sonrasında, özellikle aramalarda karşı tarafa sesim gitmiyor ve karşı taraftan ses gelmiyordu, telefona Factory Reset attım, uygulamaları geri yüklemeyle beraber yarım günümü alsa da gerçekten çok işe yaradı, Factory Resetten sonra hiçbir problem çıkarmadı,
Hata veren uygulamaları ve hata vermesine neden olan davranışları sık sık test ettim, şuan için telefonu sorunsuzca kullanıyorum. Bu şekilde devam ederse, yazılımdan çok memnun kalacağım.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.