Ads Top

Cadel Evans`a Özel Veda Bisikleti BMC TeamMachine SLR01


Cadel Lee Evans 14 Şubat 1977 doğumlu profesyonel yol bisikleti yarışçısı. Kariyerine dağ bisikleti kategorisinde başlayıp, UCI Dağ bisikleti yarışını 1998 ve 1999 yıllarında kazanmıştı. Sidney`de düzenlenen 2000 Yaz Olimpiyatlarında da 7. lik elde etmişti.

2001 yılında yol bisikletine geçen Evans 2007 ve 2008 de Tour de France`da 2. lik elde etti.
UCI ProTour'u 2007 yılında ve UCI Yol Dünya Şampiyonası'nı 2009 kazanarak bunu gerçekleştiren ilk Avustralyalı bisikletçi oldu.

Evans nihayet 2011 yılında BMC ile Tour de France'ı kazandı.  34'ünde kazandığı bu zaferle, Tur'u kazanan en yaşlı 5 bisikletçiden birisi olarak Tur tarihine geçti.

Bu sene profesyonel kariyerine noktayı koyuyor. 2010 yılından beri adına yarıştığı BMC firması kendisi için özel bir bisiklet tasarlamış ve kendisine hediye etmiş. Evans katıldığı son World Tour yarışında da bu bisikleti kullanacak.

Bu özel tasarım bisiklet içerisinde çok güzel detaylar barındırıyor.

Çerçevede ve çatalda Avusturalya Aborjin kabilelerinin kullandığı tasarım detaylarını barındırıyor. 

Cadel Evans Avusturalya`nın Northern Territory eyaletinde Katherine de bir Aborjin yerleşim yerine yakında büyüdüğü için kültürlerine oldukça aşinadır.

Üç İlke
Tasarımda bulunan üç halka şeklindeki detay Evans`ın hayatındaki 3 dönüm noktasını sembolize ediyor.

  1. Gençliğinde bisiklet sürmenin bir tutku olduğunu keşfetmesi
  2. Bisiklette Profesyonel hayata adım atması
  3. Bisiklet sonrası hayatındaki yeni bir başlangıç yapacak olması

Tenten
Üst boruda bulunan Tenten karakteri. Evans çizgi karakter Tenten`in hayranı olduğunu söylemişti, hatta "Benim yatak odamda çerçeveli posteri bulunan tek bisikletçi" demişti Tenten için.

Palmeras
Seat Tube`de bulunan Gökkuşağı çizileri 2009 yılında İsviçre`nin Mendrisio`da yapılan ve Evans`ın kazandığı UCI World Tour Şampiyonasını temsil ediyor, sarı çizgi de iki yıl sonra 2011 yılında kazandığı Tour de France zaferini temsil ediyor.


Bisikletin Detayları
Cadel`in bu son bisikleti BMC takım bisikletleriyle aynı özellilere sahip. SRM güç ölçer, Dura-ace Di2 grup set, Dura-ace c50 jantlar ve 3T kiti, Fizik sele, Continental lastiklere sahip.


Cadel Evans benim için ayrı bir yere sahip. Bisiklet sporuna başladıktan sonra ve bu sporun tutkuya dönüşmesiyle, ciddi anlamda izlemeye ve takip etmeye başladığım ilk Tour de Farnce yarışını Cadel Evans kazanmıştı.

Shclek kardeşleri oldum olası sevemediğim için bu yarışta Cadel Evans`ı desteklemiştim :)

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.