Ads Top

Google Uzay Belgeseli - Lunar X PRIZE


İnsanlığın yeniden Ay’a Seyehat etmesini hedefleyen Google, Lunar XPRIZE yarışmasının tanıtımı için olağanüstü bir belgesel film hazırlamış.

Google, insanoğlunun Ay`a yeniden Seyehat etmesini istiyor. Fakat bu sefer işin içerisinde Nasa veya Avrupa Uzay Ajansı gibi devlet kuruluşları olmadan.
Bağımsız girişimcilerin ve ekiplerin tasarlayacağı uzay araçlarıyla bu işin olmasını planlayan Google, Lunar XPRISE adında bir yarışmayla bu planına ulaşmayı hedefliyor.

Şuan için 18 bağımsız takım, Google tarafından verilecek olan 30 milyon dolarlık ödülü kazanmak ve bu projede başarılı olabilmek için çalışmalarına başlamış durumda.
Ay`ın yüzeyine başarılı olarak inişi gerçekleştiren ilk takım yarışmayı kazanarak, hem birincilik ödülünü hem de Dünya çapında şöhretin yanı sıra birçok ticari fırsatı da yakalamış olacak.

Ay`a gitmenin ucuz yolunu bulunmasını amaçlayan yarışmada, Ay’ın sadece %5’nin keşfedildiği, Brezilya ve Kuzey Amerika’nın toplamından daha büyük bir alan olduğu, doğal harikalar, değerli kaynaklar ve keşfedilmeyi bekleyen gizemler ile dolu olduğu düşünülüyor.

Yarışmanın kurallarından bahsetmek gerekirse:

  • Geliştirilen Robot Ay’a güvenli bir şekilde inecek,
  • Yüzeyde en az 500 metre mesafe katedecek
  • Dünya’ya yüksek çözünürlüklü (HD) yayın yapacak.
  • Özel şirketlerin devletlerden %10 dan fazla yardım alması istenmiyor.
  • Son ve en önemli kural ise tüm bunların 31 Aralık 2015 tarihinden önce yapılması.

Bu yarışma ilk olarak 2007 yılında duyuruldu, artık yeni takımların başvurusu kabul edilmiyor ve şu anda aktif olarak yarışmaya devam eden takım sayısı 18.

Google’ın yarışması şerefine çekilen ve insanlığın uzaya çıkış serüvenine ışık tutan 25 dakikalık belgesel video izlenmeye değer.


▶ Resmi web sitesi Google,Lunar XPRIZE

1 yorum:

  1. Ben denedim; İyileşme sürecini hızlandırıyor, burun akıntısının daha erken bitmesini sağlıyor, tavsiye ederim, teşekkürler.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.