Ads Top

Ceptelefonlarımın Evrim Süreci - mimEskiden buralar hep mim`di. Şimdi pek kalmadı böyle bloggerlar.
En son ne zaman bir mim konusu yazdığımı bile hatırlamıyorken sağolsun Fenerbahçeli dostum Serdar7 bana "ilk telefonum ve şimdiye kadar kullandığım telefonlar" konulu mim göndermiş. Göndereli de bayağı zaman geçti, ancak fırsat bulabildim, kusura bakma Serdar.

Anten mi? O da ne!

Efendim bundan çok çok çok uzun zaman önce, antensiz telefonların henüz yeni icad olduğu dönemlerde, sevgili babacığıma yalvar yakar, zar zor, ısrar kıyamet ama tek bir damla göz yaşı dökmeden aldırdığım gri bir 3210`la mobil dünyasına adım atmış bulundum. Dostlar dostlar, Nokia 5110`ların Ericson 628`lerin havada bile uçuşamadığı, zar zor ceplere konduğu bir dönemde 3210 demek iphone 6 gibi bir değerdeydi, düşünün siz bendeki fiyakayı, gençlik, ergenlik adına ne derseniz işte :)

Duvarda son bulan kısa bir yaşam

Nokia 3210`la olan maceram uzun bir süre devam etti, o dönem biraz muallakta, 99 depremi, 2000 yılında Eskişehir`e taşınmamız derken uzun bir süre kullandığımı hatırlıyorum. Daha sonra bu telefonu babam kullanmaya başladı, bu dönemden sonra kıs bir süre yanlış hatırlamıyorsam Siemens A50 kullandım, bu telefonun ömrü çok uzun sürmedi, bir gün telefonla beraber uyuya kalmış, uyandığımda yorganı üzerimden atarken telefonda yorganla beraber duvara amele sümüğü gibi yapışmış ve bir daha hayır etmemişti, bu telefonla ilgili hatırladığım en net şey buydu.

Büyük Pişmanlık

A50`yi duvardan kazıdıktan sonra, o dönem moda olan kapaklı telefon furyasına katılıp bir ton paraya kıyıp Motorola v600 almakla sanırım telefon tarihimdeki en büyük hatayı yapmış buldum. Kapağının dışında her duruma göre ayrı renk yanan ışığı, ve gri gümüş dış görünümü beni aldatmış oldu. Çok iyi hatırlıyorum tam tamına 750tl verdim bu telefona. Sene ya 2003 ya da 2004 tü. 3 yıl boyunca kullandığım bu lanet olası telefon, garanti süresi boyunca belkide 6-7 kere tamire gitti geldi. Bir türlü hayır etmeyen bu telefon, benim için telefonlara bakış açımdaki değişikliğin miladı oldu. Bu telefondan sonra, bir daha herhangi bir telefona bu kadar çok para vermeyeceğime ve bir daha asla motorola almayacağıma dair yemin etmeme neden oldu. Ne zaman bir telefonu çok beğenecek ve bir dünya para verecek olsam çekmecemden v600`ü çıkarıp bu kara günleri hatırlıyorum. Evet evet hala çekmecemde duruyor atmadım şerefsizi.

Yarı akıllılara geçiş

V600 den sonra artık adımları daha sağlam atıyordum, havalarda yarım akıllı gibi gezip telefonlara başka bir gözle bakar oldum. Video oynatan müzik çalan telefonlara geçilen dönemde ben de LG kg200 ile adım atmış oldum. Çok ucuza aldığım fiyat performans canavarı bu telefon benim LG markaya olan güvenimi oldukça arttırdı. Nasıl ki Motorolodan lanet ettiysem, LG ye de hayran kaldım. Sayısız kafa üstü yere çakılmalar, duvardan sekmeler vs.. yaşamış olsa da çalışmaya devam etti ve babama devredene kadar oldukça iyi hizmet etti.

Akıllı telefon mu? Pek sayılmaz.

Lg kg200 den sonra artık akıllı telefonlara geçmeliyim deyip, dönemim piyasasına göre özelliklerine göre orta karar bir fiyata sahip Samsung Omnia Pro B7320 Windows Mobile 6.1 ile akıllı telefona geçtiğimi düşündüm. Sağlamlık, kullanım kolaylığı, klavyesi bakımından benim için hala süper olan bir telefon olan b7320 akıllı telefon olarak geçmesine rağmen Windows Mobile olması nedeniyle uyguluma yönünden çok zayıf olmasından ve dolayı ekstra bir özelliğini kullanamadığım için her daim yarım akıllı kalmış bir telefondur.

Gelsin artık tam akıllı telefon

Akıllı telefona geçmenin zamanı gelmiş geçiyordu bile, Motorola v600 sağolsun telefon konusunda acele kararlar vermeme hep engel olmuştur ama artık geçikmişte olsa sanırım Samsung S5830`la Android dünyasına adım atmış oldum, çalışırken ölmek için uğraşan, yavaşlıktan insanı kanser edecek potansiyeli bulunan bu lanet olası telefona sadece 2 ay tahammül edebildim.

Alemin Kralı Geliyoooorrr

S5830 beni delirtmeden hemen önce, sevdiğim marka olan LG ve internetin ve Android`in kralı Google`ın ortak projesi olan LG Nexus 4 ile hem akıllı telefon tarihimin hem de kullandığım telefonlardaki fiyat performansın zirvesine ulaşmış bulundum. Her ne kadar Android 5 sürümüne geçmemle birlikte bazı yazılımsal sıkıntılar çıkıyor olmasına rağmen, en az 1,5-2 sene daha rahatlıkla kullanabileceğim Nexus 4 telefonumdan vedalaşmak zor olacak sanırım.

Bu mimi başkasına göndermiyorum, tanıdığım bir kaç tane blogger var zaten onlar da yazmış bu konuyu, isteyen alıp alıntı dahi yapmadan kullanabilir.

Güncelleme 2016 - Android vs Iphone

Bu yılın ortasında iphone 6 aldım, yorum yapmak için yeterli süre kullandığımı düşünüyorum.
Öyle ortalıkta iphone fanlarının abarttığı kadar çok bir matahlığını görmedim, bir iki kullanım kolaylığı dışında ve android'e göre işletim sistemi daha stabil çalışmasının dışında çokta bir fark yok açıkcası, hatta benim gibi google servislerini yoğun bir şekilde kullananlar için androidden iphone'a geçiş ve alışma süreci daha sıkıntılı olabilir.

Tekrar telefonumu değiştirecek olsam normal şartlarda kullanım kolaylığı, gereksiz uygulamaların telefonu şişirmediği ve güncelleme sıkıntısı olmadığı için yine google nexus telefonun son sürümünü alırım ama maalesef ülkemiz normal şartların ülkesi değil, aldığınız android telefon, hatta bu telefon samsung değilse ve üstüne çoğu kişinin bilmediği nexus serisinde bir telefonsa ikinci elde telefonunuz deyim yerindeyse beş para etmiyor, telefonunuzu yenilemek istediğinizde sıfırdan telefon alıyormuş gibi para çıkıyor cebinizden.
Günümüzde telefonu oyun oynamak dışında iş hayatınızda da ve hayatınızı kolaylaştıracak alanlarda da kullanıyorsanız neredeyse 2 yılda bir telefon değiştirmek gerekebiliyor ve ikinci elde değer kaybının en az yaşandığı için iphone serisi olduğu için bir aksilik olmazsa bundan sonra iphone serisinden devam etmeyi düşünüyorum.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.