Ads Top

Çöldeki İzler - Tracks - Sinema


Çöldeki İzler orjinal adıyla Tracks 1 Kadın (Robyn Davidson) 4 Deve (Dookie, Bub, Zeleika ve Goliath -Zeleika'nın yeni doğan oğlu-) ve 1 Köpeğin (Diggity) Avustralya`nın çorak ve ıssız topraklarında yaklaşık 3000km lik süren yolculuğun hikayesini anlatıyor.
Film gerçek bir hikayeden alınmış biyografik-dram diyebileceğim bir türden.

Davidson`un yaşadığı ruhsal travmalara, içindeki serüven isteğine ve bir kadın olarak başarma isteğine, modern hayatın dayatlamalarına karşı isyanına ve insanlardan uzaklaşma isteğine yanıt aradığı bir yolculuğun hikayesi.

Into the Wild gibi gerçek bir hikayeden sinemaya uyarlanmış bu film maalesef Into the wild gibi ilgi görmemiş olması üzücü. Bunda bence yönetmenin faktörü çok büyük, bazı olaylarda sahneleri kısa kesmiş, bazı sahneleri de gereksiz uzatmış bu sebepten Davidson`ın yaşadığı ruhsal durumu iyi yansıtamamış.

Film hakkında daha fazla detay verip hikayenin izlerken keşfedilmesi gerektiğini düşündüğüm detaylarını burada anlatmak istemiyorum.
Macera, yol ve seyehat hikayeleri sevenlerin muhakkak izlemesi gerektiğini düşündüğüm bir film.
Çöldeki Izler (2013) on IMDb
Konusu: John Curran’ın yeni filmi Tracks, Avustralyalı yazar Robyn Davidson’ın kendi anılarını kaleme aldığı aynı adlı kitabından bir uyarlama. Mia Wasikowska’nın Davidson’ı canlandırdığı film, yazarın köpeği ve dört deveyle 1977 yılında Avustralya çöllerinde yaptığı yolculuğu konu alıyor. Adam Driver ise, Davidson’ın yolculuğunu kaydeden National Geographic fotoğrafçısı Rick Smolan rolünde. Film büyüleyici görüntüler eşliğinde nefes kesici bir yolculuğu anlatırken; genç bir kadının meydan okuyuşuyla feminizmden, hikâyenin geçtiği coğrafya nedeniyle sömürgeciliğe kadar pek çok temaya da değiniyor. Yönetmen John Curran, New York’tan Avustralya’ya yerleştiği dönemde, 80’li yıllarda keşfetmiş Robyn Davidson’ın kitabını. Genç kadının bir anlamda kendisini de keşfetmek için yaptığı bu yolculuğu, kendi yolculuğuna çok yakın bulan Curran, yıllar sonra bu uyarlamayı yapmaktan büyük heyecan duymuş.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.