Ads Top

Yerli Elektrikli Otomobil EVT S1 Hakkında


Tübitak'ın öncülüğünü yaptığı yerli otomobilin prototiplerinin görücüye çıkmasından sonra, şimdi de Hacettepe Üniversitesi'nin 3 yıldır büyük bir gizlilikle yürüttüğü ve 14 Ekim tarihinde açıkladığı %100 yerli Türkiye'nin ilk elektrikli otomobili tanıtıldı.

Hacettepe Üniversitesinin Facebook sayfasında şu ifadelerle tanıtıldı


Tamamen yerli imkânlarla, yerli tasarımla ve yerli mühendislerle Hacettepe’de üretilen, Türkiye'nin ilk elektrikli otomobili EVT S1’i yollarda görmemize çok az kaldı. Heyecanlıyız! #hacettepe #EVTS1 #otomobil
Posted by Hacettepe on 14 Ekim 2015 ÇarşambaEVT S1 Elektrikli Otomobil
Hacettepe Üniversitesi bünyesindeki EVT Motor A.Ş. tarafından üretilen EVT S1 elektrikli prototip otomobilden kısa görüntüler..
Posted by KOMPOZİT MALZEMELER on 16 Ekim 2015 Cuma


İstanbul Anakara arasını 18tl maliyetle gideceği belirtilen otomobilin başlıca özellikleri şu şekilde.


EVT S1 Türkiye sınırları içinde yapılan ilk yüzde 100 yerli elektrikli otomobil olacak, EVT S1 adlı elektrikli otomobilin gövdesi karbon ve fiber glass ile güçlendirilmiş lifli polimer malzeme kullanılarak imal edilmiş.

Yüksek mukavemetli alüminyumdan üretilen şasiye sahip elektrikli otomobil EVT S1 modeli saatte 90 kilometre sabit hızla 100 kilometrelik bir mesafede sadece 10 Kilowatt/saat enerji tüketiminde bulunuyor.

141 beygirlik motor gücüne sahip olan bu elektrikli canavar EVT S1’in maksimum ulaşabildiği hız ise 180 kilometre.

100 kilometrelik hıza ise 7,5 saniyede gerçekleşen elektrikli otomobil EVT S1’in ağırlığı 1050 kilogram.

35kW/saat kapasiteli pili bünyesinde barındıran otomobil, normal kullanımda 10 saatlik bir pil ömrü sunuyor. Hızlı şarjla 30 dakikada şarj edilebileceği ve 18 TL’ye İstanbul’dan Ankara’ya gidebileceği söylendi.

Tüm parçaları Türkiye sınırları içinde üretilen EVT S1 model elektrikli otomobilin satış fiyatının ise, yaklaşık olarak 50 bin dolar yani 145 bin tl olması bekleniyor.
Hemen hemen bütün haber sitelerinde bu fiyatı sadece dolar olarak verildiğini gördüm, %100 yerli bir otomobil için dolar fiyatı belirlenmesi abes ya da bu fiyatı bizim işgüzar haber siteleri sadece dolar olarak vermiş, tl ye çevirme zahmetine bile girmeden kopyala-yapıştır haberciliğe devam etmişler.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.