Ads Top

Lubuntu 15.10 Flash Player Sorunu ve Çözümü


Bu yazımda Netbook bilgisayarıma kurduğum Lubuntu 15.10 wily werewolf sürümünde karşılaştığım Flash Player problemini ve çözümünü anlatacağım.

Son yazımda Netbook bilgisayarıma Lubuntu kurup ölmüş olan netbookumu hayata döndürdüğümden bahsetmiştim.

Kurulum yapıp internette gezinip verimliliğini test ederken Youtube videolarının olması gerektiğinden yavaş açıldığını ve donduğunu fark ettim.
Sorunun youtubedan mı yoksa internet bağlantımdan mı kaynaklı olduğunu diğer bilgisayarımda kontrol ettiğimde sorunun Lubuntu yüklü bilgisayarımda olduğunu fark ettim, diğer video ve flash player ile çalışan uygulamaları olan siteleri açtığımda (izlesene.com karnaval.com vs) sorunun flash playerdan olduğunu fark ettim.

Flash player yüklü gözükmesine rağmen bu sitelere girdiğimde flash player yüklememi isteyen uyarı çıkıyordu.

İnternette araştırdım ve 4-5 farklı yol buldum hepsini denememe rağmen bir türlü çalıştıramadım.

Son olarak ubuntuupdates.org sitesinde bulunan adobe-flashplugin eklentisini bilgisayarıma yükleyip çalıştırdığım zaman sorunum düzeldi.
Linkten sayfaya girip Download "adobe-flashplugin" satırından 32 veya 64 bit versiyonunu seçip bilgisayarınıza yükleyin, mümkünse kurulum yapmadan önce bilgisayarınızdaki flash playerı kaldırıp indirdiğimiz dosyayı daha sonra çalıştırıp kurulum yapınız.

Mevcut flash playerınızı Synaptic Paket Yöneticisinden kaldırabilirsiniz ya da terminalden şu komutlarla kaldırabilirsiniz.


Bu eklenti Lubuntu 15.10 willy için geçerlidir, farklı sürümlerde çalışıp çalışmadığını kontrol etmedim.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.