Ads Top

Siyahi Model Deddeh Howard'dan Moda Dünyasının Beyaz Model Israrına Protesto "Black Mirror"


Deddeh Howard geçtiğimiz yıl Moda Blogu yazmaya başlamış. Kendisine ilham aramak için moda dergilerini karıştırmaya başladığında fark ediyor ki; moda dünyasında çok az sayıda siyah model mevcut.
Moda Blogu yazmaya başlamıştım ve ilham arıyordum. Etnik modeller arıyordum ve siyah modellerin çok az olduğunu fark ettim. Korktum. neredeyse beni uyandıran bir tokat gibi oldu.
Fashion Spot'un verilerine göre; New York, London, Paris and Milan'da yapılan son bir yıldaki defilelerde yer alan 8.727 modelin %75'inin beyaz olduğunu açıklamış. Ve sadece bir yıl önce bu oranın %80'lerdeymiş.

Deddeh Howard ajanslarda modellik yapmak istediğinde genelde şu cevabı almış.
Seni beğendik evet çalışmak isteriz ama elimizde sana göre 1-2 firma var, genelde müşterilerimiz beyaz model tercih ediyor.

Bu duruma tepki olarak "Black Mirror" adıyla bir çalışma başlatmış, fotoğrafçı Raffael Dickreuter ile birlikte yürüttükleri çalışmada, moda dünyasında beyaz modellerle yürütülmüş olduğu büyük moda kampanyalarını yeniden yorumlamış.

Kendall Jenner, Gisele Bundchen, Gigi Hadid ve Kate Moss gibi bir çok ünlü modelin yer aldığı reklamları yeniden yorumlayışı ve bir çoğundan da daha çarpıcı olduğu kesin.

Medeni toplumlar olduğumuzu iddia etsek de, özellikle Amerikada ve Avrupada  hala içten içe ırkçılığın devam ettiğini yüzümüze tokat gibi çarpmış Deddeh Howard.

Ülkemizde de biraz cahillikten biraz da fanatiklikten dolayı futbol maçlarında maalesef ırkçılığa şahit olduk! Bu da bizim ayıbımız olsun ve umarım o yaşananlar son olur.

Sosyal Medyada #blackmirror hashtagi ile arama yaparak konu hakkında daha fazlasını bulabilirsiniz.

 [left-sidebar]

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.