Ads Top

Özel Araç Kullanımı ve Toplu Taşıma Sorunları

Özel Araç Kullanımı ve Toplu Taşıma Sorunlari

Ülkemizde gerek otomobil fiyatları gerekse de benzin ve mazot fiyatları ortalama bir bireyin gelir seviyesine göre oldukça fazla. Ülkemizde hem gelir seviyesi düşük hem de ötv + kdv + ötv'nin kdv'si sayesinde olması gerekenden çok çok alakasız ve abartı fiyatlara satılan otomobilleri mecburen alıyoruz, kullanıyoruz. Avrupada orta kesim bir ailenin ucuz diye aldığı C sınıfı araba için 2017 yılında orta pakette (bakın en donanımlı paket demiyorum) her hangi bir markada 90-110 bin tl ye ancak alabiliyorsunuz, hele bir de en donanımlısını almak istediğinizde bu fiyat 110-140 bin tl ye kadar çıkabiliyor.

Dünyanın en pahalı benzinini satan ülkeler ve fiyatları

Dünyanın en pahalı benzinini satan ülkeler ve fiyatları
Kaynak:http://www.globalpetrolprices.com/gasoline_prices/
Bu tablodaki diğer ülkelerin ortalama kişi başına düşen gelirleri yıllık 47.000 dolar, ülkemizde ise bu rakam 11.000 dolar. Yani aldığımız benzin litre başına dolar üzerinden aynı olsa bile gelirimize göre onlardan en az 4 katı fazla para ödüyoruz.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen otomobil satışları ve benzin-mazot kullanımı olması gerekenden oldukça fazla.

Neden ülkemizde özel araç kullanımı bu kadar fazla

Neden ülkemizde özel araç kullanımı bu kadar fazla?

Sorunun cevabı aslında çok basit. Alternatif ulaşımın marjinal faydası özel otomobille ulaşımın marjinal faydasından daha düşük.

Yani toplu taşıma ücretleri olması gerekenden pahalı + çok kalabalık + konforsuz, fazla vakit kaybettiriyor gibi başlıca nedenleri sayabiliriz.
Durum böyle olunca da toplu taşımada gidiş geliş 5tl + gidiş geliş olarak yolda geçirilen süre 2-3 saat (araç bekleme süresi dahil) sürüyorsa, aynı mesafe için kişi kendi özel aracıyla gittiğinde gidiş geliş 1 saat ve 10tl lik gibi bir yakıt harcıyorsa, kesinlikle özel aracıyla gitmeyi tercih ediyor. Bu tercihi özel aracıyla yapan kiminle konuşsam, özel arcının km'si yükseldikçe çıkan masrafları göz ardı ederek bu hesaplamayı yapıyor genelde.

Toplu taşımanın tercih edilmemesinin diğer bir nedeni de alternatif ulaşım olarak değerlendirebileceğimiz bisiklet kullanımın yaygın olmaması, şehir içerisinde kullanılacak bisiklet yollarının olmaması veya olsa bile bisiklet yolu demeye şahit aranır durumda olması, bir insanın en büyük korkusu olan can güvenliği korkusunu tetiklediği için ulaşımda bisiklet kullanımının çok az olması veya yaşanılan şehrin bol yokuşlu olmasından dolayı ulaşımda bisiklet kullanım alternatifini ortadan kaldırıyor.

Kısa vadede çözüm olarak;
Birinci ve bence en önemli neden toplu taşıma sisteminin hangi şehire gitsem berbat durumda olması. Belediyelerin toplu taşıma sistemini özelleştirip, hizmet düşüncesinden çok kar gütme amacını ön planda tuttuğu sürece toplu taşımadaki problemler düzelmez.
Özelleştirilen bu sistemde de otobüs sahiplerinin ilk amacı kar gütme amacı oluyor. Eski otobüsler kullanılmaya devam ediyor, sefer süreleri uzun tutuluyor vs gibi nedenlere yol açıyor. Belediyelerin toplu taşımayı özelleştirip kar amacı gütmek yerine bunu bir hizmet olarak değerlendirip vatandaşın insani şartlara uygun olarak bu hizmetten yararlanabiliyor olması lazım.

Uzun vadede çözüm olarak;
Alternatif ulaşımların yaygınlaştırılması için çalışmalar yapılması gerekir. Yaygın bir bisiklet yolu ağı kurulmalı, şehir içerisinde bir uçtan diğer uca kesintisi bisiklet yolları olmalı, yokuşlu bir şehir ise, toplu taşımaya entegre bisiklet yolları yapılmalı.

Genel olarak düşünce aslında bunlar çok çok büyük problemler değil, düzgün bir planlamayla – yıl içerisinde hayata entegre edilebilecek sistemler, yeter ki yöneticiler vatandaşı düşünsün, devlet elindeki imkanlarla yapılamayacak herhangi bir şey yoktur.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.