Ads Top

Dünyanın En Büyük Mağarası Hang Son Doong


Son Doong (Vietnamca: Hang Sơn Đoòng "Dağ Nehri Mağarası"), Vietnam'da Dong Hoi'nin 50 km, Dong Hoi Havalimanı'nın 44 km kuzeyinde ve başkent Hanoi'nin 450 km güneyinde bulunan Quang Binh'deki milli parkın sınırları içerisinde yer alan dev bir mağaradır.

 Hang Son Doong'a çeşitli turlar düzenleniyor ve bu mağaraya ulaşmak için otobanın bir noktasından sonra 10 km lik bir yüeüyüş yapmak gerekiyor, Vietnam'ın Quang Binh eyaletindeki UNESCO listesindeki Phong Nha-Ke Bang Ulusal Parkı'nın kalbinde yer alan Hang Son Doong, Güneydoğu Asya'da yaşanabilecek en büyüleyici maceralar arasında yer alıyor.

Bu yazının devamını Tulpardergi.com - Dünyanın En Büyük Mağarası Hang Son Doong sayfasında da bulabilirsiniz.

Büyüklüğü ve yüksekliği lazer ölçme cihazlarıyla yapılan Vietnam'ın balta girmemiş ormanlarında bulunan Hang Son Doong isimli bu mağara, ilk defa 1990 yılında, ormanda fırtınaya yakalan ve sığınmak için yer arayan Vietnamlı bir yerli olan Ho Khanh tarafından keşfedilmiştir. Bazı kaynaklarda Ho Khanh'ın dönüş yolunda işaretlerini kaybettiği ve mağaranın yerini tekrar bulamadığı yazmaktadır, kimi kaynaklar da da 2009 yılına kadar mağaranın yeri gizli tutulmuştur denmektedir.

Gürültü ve rüzgar uğultusu yüzünden yerlilerin girmeye cesaret edemediği bu mağaranın, şimdilik 9 kilometre uzunluğundaki kısmı keşfedilmiştir.

13 kişilik ekibin üyelerinden Adam Spillane, "Ekibin bulduğu, Malezya'daki Deer Mağarası'ndan daha büyük bu mağara, İngiliz araştırmacılarının en önemli keşiflerinden biridir" açıklamasında bulundu.

2009 yılında yapılan bir incelemeden sonra bu yerin dünyanın en büyük mağarası olduğu açıklandı. Hatta öylesine büyük ki kendine ait bir yağmur ormanı, büyük bir nehri ve küçük dağları var. Kendine özgü bu yer; başka bir ekosistem ve iklime ev sahipliği yapıyor. Hatta uzmanlarının incelemelerine göre bu mağaranın büyük bir bölümü keşfedilemedi ve bambaşka canlı organizmalarının olduğunu belirtiyorlar

Han Son Doong'un içerisinde bir yolculuk yapmak için bu eşsiz videoyu izleyebilirsinizYa da Hang Son Doong'a fotoğraflarla bir yolculuk yapabilirsiniz2 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.