Ads Top

Her Erkek Adamın Sahip Olması Gereken 9 Temel Takım Elbise Aksesuarı

Her Erkek Adamın Sahibi Olması Gereken 9 Temel Takım Elbise Aksesuarı

Klas ve üzerinize göre iyi ayarlanmış bir takım elbise hemen hemen herkesi iyi gösterir ama sıradanın ötesine geçip zarif bir takım elbise ortaya çıkarmak için bazı aksesuarları kullanmanız gerekir.
Doğru seçilmiş aksesuarlar resmi görünen bir takım elbisenizi daha kişiselleştirilmiş size özel gösterir.

Piyasada takım elbise aksesuarı sınırsız diyebilirim, oldukça fazla seçenek ve alternatif mevcut. Seçim yapabileceğiniz bir çok alternatif olmasına rağmen, tüm aksesuarlarınızı bunların arasından dikkatli ve düşünceli bir şekilde seçmelisiniz. Bir yanlış seçim doğru bir takım elbiseyi kötü gösterebilirken, sıradan bir takım elbiseyi doğru bir aksesuarları oldukça şık bir takım elbiseye dönüştürebilirsiniz.
Bu konuya geçmeden önce eğer daha önce okumadıysanız "Doğru Takım Elbise Seçmenin Püf Noktaları" başlıklı yazımı okumanızı öneririm.
Tarzınızı geliştirmek ve takım elbisenizi kişiselleştirip daha bir şık görünüme sahip olması için bu yazıyı okumaya devam ediniz.

Takım elbisenizi daha şık bir görünüme kavuşturmak için sahip olmanız gereken 8 aksesuar nedir?

  1. Cep Mendili
  2. Pantolon Kemeri
  3. Pantolon Askısı
  4. Kravat İğnesi
  5. Kol Düğmesi
  6. Mevsimlik Kaşkol veya Fular
  7. Renkli Çoraplar
  8. Saat
  9. Kravatlar

1. Cep Mendilleri

Takım elbisenin en güzel aksesuarlarından bir tanesi benim için cep mendilleridir.
Cep mendili tarzınızı ortaya çıkarmanın en iyi yollarından birisidir.

Renkli ve canlı bir cep mendiliyle spor ve enerjik bir tarz ortaya çıkarabilirsiniz.
Daha resmi bir görünüm için gömleğinizin veya kravatınızın rengini vurgulayan tek renk bir mendil kullanabilirsiniz. Tek renk kravat alırken mendilli kravat almanızı öneririm, tek renk kravatlar için tek renk mendili aynı tonda tutturmak neredeyse imkansızdır, bu sebeple kravat+mendil şeklinde setlerden satın alınız.

Son dönemde bazı takım elbiselerin cepleri dışarı doğru çıkartıldığında mendil olarak kullanılabiliyor, bu da bir alternatif olabilir.

2. Pantolon Kemerleri

Kemer seçiminin kuralı çok basit. Her zaman ayakkabınızla aynı renk kemeri kullanınız. Ancak mağazada ayakkabınızla aynı renk gördüğünüz ilk kemeri satın almayınız.
Bir de muhakkak %100 Deri bir kemer satın alın, ucuz ve suni deri bir kemer uzun vadede size daha pahalıya mal olacaktır.

Pantolon kemeriyle ilgili daha detaylı bilgi için "Erkekler İçin Doğru Kemer Seçiminin Püf Noktaları" adlı yazıma bakabilirsiniz.

3. Pantolon Askıları

Pantolon askıları oldukça retro bir aksesuardır fakat son dönemlerde tekrardan kullanılmaya başlandı. Doğru kombinasyonu yapılmış pantolon askısı sizi oldukça farklı gösterebilir. Pantolon askısı kullandığınızda normal kemerinizi çıkarmayı unutmayın.

4. Kravat İğneleri

Kravat iğneleri de retro bir aksesuar olarak sınıflandırabiliriz, özellikle 90'lı yıllarda oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyordu, 2000'li yılların başlarında demode oldu ve kullanımı neredeyse bitti. Son 2-3 yıldır tekrardan ufakta olsa kullanmaya başlayan bir kesim var.

Kravat iğneleri iyi bir aksesuardır çünkü onlar kravatlarınızı zarar görmeden ve sallanmadan yerinde durmasına yardımcı olurlar. Herhangi bir takım elbise giyerken kravat iğnelerini de kullanmaktan korkmayın. Düz bir tasarım istemiyorsanız özel bir tasarım kravat iğnesi seçebilirsiniz.

5. Kol Düğmeleri

Takım elbiseyle birlikte manşetli gömlekler giderek daha yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Manşetli gömlek kullanıyorsanız kol düğmesi seçeneğiniz oldukça fazla oluyor, bu alanda neredeyse sonsuz bir seçeneğiniz mevcut.

Kol düğmesi alırken çelik malzeme olmasına dikkat edin, diğer malzemeler zaman içerisinde renginde bozulma ve parlaklığını yitirme problemleri yaşatabilir size ama %100 çelik bir kol düğmesi yıllar sonra bile ilk günkü gibi gözükür.

6. Mevsimlik Kaşkol ve Fularlar

Soğuk aylarda iyi bir kaşkol olmazsa olmazdır, ancak ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde hafif bir fuar tarzından bir kaşkol bile işe yarayabilir.
Atkılar, her türlü hava koşullarında faydaları sayesinde, özellikle erkeklerin binlerce yıldır gardıroplardandır.

Renkli bir eşarp, sıradan bir takım elbiseye veya siyah paltoya biraz enerji katmanın harika bir yolu olabilir.
Pamuk ve keten eşarplar yaz ayları için en iyisidir, ancak kışları sıcak tutmak için yün ve kaşmirleri tercih edin.

7. Renkli Çoraplar

Şahsen kullanmaya henüz alışamamış olsam da renkli çoraplar giderek yaygınlaşmaya başladı, bir çok genç insan neredeyse düz renk çorap giymez oldu.

Desenli veya çok renkli çoraplar, bir kıyafetin dinamiğini gerçekten değiştirebilir. Çoğu kişi renkli çoraplarını daha rahat geziler için kurtarmayı tercih ederken, dünyanın önde gelen bazı liderleri bazı renkli çoraplarıyla kamunun içinde görünmekten kaçınmıyor.
Renkli çoraplar, aramızdaki cesurlar için kullanışlı bir araçtır.

8. Saatler

Saat kullanmak ve satın almak çok tehlikeli sular diyebilirim. Bazı saatler bir servet değerinde olurken ucuz saatler de size oldukça fazla pişmanlık yaratabilir. Bir de çeşit çeşit iyi saat alıp kullanan saat tiryakileri var. O yüzden bu konu çok farklı değerlendirilebileceği için çok detay vermeden bir kaç ufak detay aktaracağım.

Klasik bir paslanmaz çelik saat, her zaman ofiste, bir düğünde veya resmi bir ortamda harika görünüm sağlayabilir. Daha spor ve deri kordona sahip saatler genellikle takım elbisenizin diğer aksesuarlarıyla birlikte size daha spor bir görünüm sağlayabilir.  Siyah, mavi veya gri renkli saatler genellikle çoğu takım elbise için uyumlu bir aksesuardır.

9. Kravatlar

Geldik en önemli ve en temel aksesuarımıza, aslında ben kravatı takım elbisede aksesuar olarak değerlendirmiyorum, aksesuardan ziyade temel giyim parçası gibi geliyor ama çoğu kişi kravatı aksesuar olarak nitelendirdiği için bu listeye dahil ediyorum.

Kravat seçiminde bir kaç temel nokta var, bu temel noktalara dikkat ettikten sonra renk ve tasarımı sizin kişisel zevkinize ve stiline kalıyor.

Klasik takım elbise kullanıyorsanız ve spor bir tarzınız yoksa ince kravatlardan uzak durmalısınız.
Spor bir tarzınız varsa ince kravat, örgü kravat kullanmalısınız, klasik kalınlıktaki kravatlar tarzınızı bozar.
Kışın yün ve flanel kravatları tercih edebilirsiniz.
Gömlek düz renkse desenli kravat, gömlek desenliyse kravat düz renk olmalı.

Kravatınızın rengini ve tarzını seçerken en önemli unsur, takım elbisenizi nerede kullanacaksınız? Bu soruya göre renk ve tarz seçimi yaparsanız muhtemelen doğru seçimi yapmış olursunuz.

Gördüğünüz gibi sıradan bir takım elbiseyi farklı aksesuarlarla tarzınıza uyumlu hale getirebilirsiniz. Böylelikle sıradanlıktan uzaklaşıp, kendi tarzınızı yansıtabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.