Ads Top

Bisiklet Eldiveni Ne İşe Yarar Nasıl Seçilir

Bisiklet Eldiveni

Bisiklet eldiveni, bisiklet güvenlik ekipmanları arasında; Kask, Eldiven ve Gözlük olarak olmazsa olmaz ekipmanlarımızın arasında gelmelidir.

Özellikle yol bisikleti yarışlarında bazı pro bisikletçilerin eldiven kullanmadığını görmüş olabilirsiniz. Onlar profesyonel, hayatlarının neredeyse üçte birinden fazlası bisiklet üzerinde geçmektedir, kendimizi onlarla kıyaslamamız lazım.
Ellerimiz terleyebilir ve gidondan kayabilir, ya da ufak bir düşme durumunda elimizin büyük bir zarar görmemesi için, ellerimizi koruyacak olan  eldivenlerimizdir.

Peki bisiklet sürerken neden eldiven kullanmalıyız?

1- Konfor için eldiven kullanmalıyız;

İster düz yolda, ister de engebeli yolda bisiklet kullanın, eğer elinizde eldiven yoksa, kısa bir sürüşten sonra bile avuç içlerinizin kızardığını, karıncalandığını hatta bir süre sonra ağrıdığını hissedeceksiniz, özellikle bisiklet sürmeye yeni başladıysanız bu kaçınılmaz bir durum, uzun vade de eldiven kullanmadığınız taktirde elleriniz muhakkak nasır olacaktır.

2- Güvenlik için eldiven kullanmalıyız;

Özellikle havaların sıcak olduğu dönemlerde bisiklet sürerken elleriniz fazlasıyla terleyecektir, eldiven kullanmadığınız taktirde, gidondaki ani ve beklenmedik bir sarsıntı sonrasında terli elleriniz gidondan kayıp düşmenize neden olabilir.
Ayrıca ufak bir düşme yaşadığınızda ve refleksle elinizi yere koyduğunuzda avuç içi yaralanmalarına karşı sizi koruyacaktır.

Yazlık ve Kışlık Bisiklet Eldivenleri Hakkında ;

Bisiklet eldivenleri yazlık ve kışlık diye iki ana kategoriye ayırabiliriz.
Eğer kışın da bisiklet sürecekseniz muhakkak kışlık eldiven almanızı öneririm, normal yün veya polar bir eldivenin üzerine giyilen yazlık eldiven size bir noktaya kadar konfor sağlayacaktır, bir kışlık eldiven kullandığınızda aradaki farkı daha iyi anlayacaksınız.

Yazlık bisiklet eldivenleri; kısa parmaklı ve avuç içleri jellidir, üst kısmı file şeklinde havalı olanları tercih ediniz.
Kışlık bisiklet eldivenleri; uzun parmaklı ve avuç içleri jellidir, mümkünse dokunmatik ekranlar için işaret parmağında dokunmatik işlevi olan eldivenleri tercih edin ve su geçirmez özelliği olmasına dikkat edin.
Kışın bisiklet sürerken hava şartları ani değişim gösterebiliyor, başımıza ne geleceği belli olmaz bu sebepten su geçirmez özelliği olan kıyafetler temin edinmeye özen gösterin.

Bisiklet eldiveni beden seçimi nasıl olmalı;

Bisiklet eldiveni alırken aşağıdaki tabloya göre: Bir mezura yardımıyla elinizi şekilde gösterildiği gibi; elinizin en geniş noktasından etrafını ölçünüz. Ölçtüğünüz bu değeri yine tablodaki beden ölçüsü ile eşleştiriniz. Bu size eldiven bedeninizi tahmini olarak gösterecektir.
Yazlık eldiven alırken elinizi tamamen saracak bir ölçüde alınız, kışlık eldiven alırken ellerinizin daha sıcak kalması için çok az miktarda bol olmasına özen gösteriniz.

Bisiklet eldiveni beden tablosu
Bisiklet eldiveni beden tablosu

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.