Ads Top

Hayal Meyal - Tarık Tufan

Hayal Meyal - Tarık Tufan
Benim bloğumun adı olan Hayal Meyal aynı zamanda Tarık Tufan'ın kitap boyunca adı anılmayan bir gencin, hayat hikayesini anlattığı romanı.
Bu kitabı aslında uzun zaman önce okudum fakat yazısını yazmak bu güne nasip oldu.

Bir solukta okunan bu kitap, benim Tarık Tufan'ın kalemiyle tanışmamı sağladı.
Kitabı ilk elime aldığımda bu kadar akıcı olacağını ve çabucak bitireceğimi hiç düşünmemiştim. Okurken üzerine iki kez düşünmeden anlayacağınız, basit ve sade bir dille yazılmış olan bu kitap 126 sayfadan oluşuyor ve ben bir gecede bitirdim.

Kitabı okurken kendinizi, hep sonunun nasıl biteceği üzerine düşünürken bulabiliyorsunuz ve bu sona ancak kitabın son sayfalarında erişebiliyorsunuz ve tüm tahminlerinizin nasıl da boşa çıktığını görüyorsunuz, yazar Tarık Tufan bizi çok güzel ters köşeye yolluyor.Kitaptan beğendiğim paragraflardan bir kaçını paylaşmak isterim

Hayatım boyunca kendimle ilgili olarak uzun açıklamalara girmekten kaçındım. Yani duygularımı bütün açıklığıyla uzun uzun anlatmadım kimseye. Bunu yapmak doğru muydu bilemiyorum ama bu böyle sürdü. İstedim ki bana bu kadar yakın olan insanlar birkaç kelimeyle, birkaç cümleyle, bir bakışla, bir nefes alışımla anlasınlar neler olup bittiğini. Çünkü ben böyle anlayabiliyorum. Eğer sahiden birinin yakınında duruyorsam, bu kadarla da olsa farkına varabiliyorum olup bitenlerin. Yakınlarında olmanın hakkını veriyorum ve bunu onlardan da bekliyorum.Sevgili yüzündeki solgunluğu, içinden geçen bir mutsuzluk esintisini, ellerinle fazladan oynayışını, gözünü fazladan kaçırışını, saçlarınla fazladan oynayışını, gözlerini fazladan kırpıştırmanı bile fark eder. Sevgilinin baktığı bir yüz her şeyi açığa vuran bir aynadır. Aşık olmak bir yüze aşina olmaktır.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.