Ads Top

Koronavirüs - Yeni Dünya Düzeni ve Papaz Martin Niomoller'in Sözleri

Koronavirüs - Yeni Dünya Düzeni ve Papaz Martin Niomoller'in Sözleri
Koronavirüsten önce insanlar giderek daha fazla bencilleşmeye başlamıştı.
Bu bencilleşme hem kişilerin kendi yaşantıları özelinde hem de o an için iktidar gücü kimdeyse istediği politikaları, istediği yasakları uygulamakta, çıkarılan kanunlarla kendi güçlerini güvence altına almakta gözleniyordu. Ama unuttukları bir şey var, bu Dünya veya iktidar gücü kimseye kalmadı kalmaz da zaten.
Kendilerinin gücünü garanti altına almaya çalışan mevcut erk, bu gücünü kaybettiğinde (doğal süreç) rakip kuvvetleri gücünü garanti altına almış olarak kanunları bırakmış oluyor. Burada garanti altına almak derken, mevcut durumda siyasi görüşleri doğrultusunda, muhalefet mensuplarına veya muhalefete destek verenlere uygulayacağı cezai veya zorlayıcı yaptırımları yasal durumu sokmuş veya yasal olmasa dahi muhalefeti sindirici gücü elinde bulundurmuş oluyor.

İktidarların en büyük yanlışı da burada başlıyor. Kanunları kendi çıkarları doğrultusunda değil de, toplum düzenini sağlayıcı bağlamda ve iktidar gücü kimde olursa olsun toplumu siyasi görüşleri doğrultusunda yaşamaya mecbur bırakmaması lazım.
Dünyada gerçekten demokrasinin uygulanmadığı ya da uygulanmaya çalışılmadığı zamanlarda bu bağlamda yasalar çıkmakta ve bazı iktidar yandaşları bu yasalara ses çıkarmamakta. Çünkü kendi siyasi görüşlerini toplumun tamamına uygulama konusunda bu yasalar onlara çok yardımcı olmakta.

Peki bu noktada işlerin tersine gittiğini düşünürsek, her gelen iktidarın toplumu bir bakıma kaosa sürükleme ihtimali mevcut olmaz mı? Zaten istemese de yönetimdeki iktidarın siyasi görüşü topluma yansıyacak memnun olanlar olacak, olmayanlar olacak ve bu durum toplumun kendi içinde çatışmasına yol açacak.
Uzun yıllardır çatışma içerisine sürüklenen bir Türkiye görmekteyiz.

Korona virüs'ün bize hatırlattığı çok önemli bir şey var.
Hepimiz aynı gemideyiz ve bu gemi batarsa hepimiz batacağız.
20 yıldır Ülkemizi yönetenler bu süreçten sonra ya toplumun her kesimini dikkate alacak ya da toplum başka bir arayışa girecek.

Kanunlar iktidar için değil, toplum için demokratik bir şekilde çıkarılmalı, toplumun her kesiminin değerleri dikkate alınmalı.
Bu konuyu özetleyecek hikayeyi aktarmak istedim sizlere. Başlıkta belirttiğim Martin Niomoller`in sözleri ile konunun nerelere varacağını, tehlikenin boyutlarını daha iyi anlatmak mümkün.

Washington'daki Hitler tarafından öldürülen Yahudilerin anısına yapılan bir müzenin girişinde Papaz Martin Niomoller'in sözleri var.

Bakın ne demiş;
"Önce sosyalistleri topladılar,sesimi çıkarmadım,çünkü ben sosyalist değildim.
Sonra sendikacıları topladılar,sesimi çıkarmadım,çünkü ben sendikacı değildim.
Sonra çingeneleri topladılar,sesimi çıkarmadım,çünkü ben Çingene değildim
Sonra Yahudileri topladılar Sesimi çıkarmadım,Çünkü ben Yahudi değildim.
Sonra beni almaya geldiler Benim için sesini çıkaracak kimse kalmamıştı."

Eğer sende sesini çıkarmazsan sıra sana da gelecek bundan emin olabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.