Ads Top

Mutluluk Nedir

Zygmunt Bauman'dan Mutluluk Üzerine
Zygmunt Bauman'dan Mutluluk Üzerine
9 Ocak 2017 yılında 91 yaşında hayatını kaybeden çağımızın en büyük filozoflarından olan Zygmunt Bauman'dan mutluluk üzerine düşünceleri.

Popüler kültürün bize dayattığı mutluluk itemleri gelip geçici hisler ve hep daha fazlasını arzulamamıza neden olan, toplum olarak bize dayatılan mutluluk araçları ve bunlar hafızamızda fazla yer etmeyen anlık hisler.

Gerçek mutluluk; elde etmek için uğraştığınız ve zorlukların üstesinden gelerek kazandığımız başarılardır bir bakıma. Acı çekmeden elde edilen şeyler gelip geçicidir.
Acı çekmeden, mücadele etmeden hiçbir şey elde edemiyorsun bu hayatta. Belki elde ediyorsun ama kıymetini de bilemiyorsun.
Özel hayatında, iş hayatında hep bir mücadele, hiçbir şey rutin ve planlandığı gibi gitmiyor, hiçbir zaman hayallerindeki gibi ilerlemiyor hayat.

Önemli olan hayat senin planlarını bozduğunda senin karşı hamlen ne olacak?
Önemli olan hayat senin planlarını bozmaya çalıştığında sen planlarına, hayallerine, hülyalarına ulaşmak için neyden fedakarlık edeceksin, ne için ne kadar mücadele edeceksin.
İşte bu mücadeleyi kazandığında gerçekten mutlu olacaksın.


"Büyük Alman şair Wolfgang Goethe aklıma geliyor. Duygusal şair. Ona sormuşlar, mutlu bir hayat yaşadı mı diye. Cevabı "evet!" olmuş. "Çok çok mutlu bir hayat yaşadım." "Ama" diye eklemiş hemen ardından, "tek bir mutlu hafta hatırlamıyorum" ve bu güncel felsefeye karşı bir yanıt. Bizler için bir uyarı. Çünkü bugün tanıtımla, reklamla, sürekli yeni, cazip, çekici modalarla mutluluğu hep daha iyi, daha iyi ve kesintisiz bir dizi memnuniyetler bütünü olarak düşünmeye itiliyoruz. Ve Goethe'nin öne sürdüğü (ki O, sadece mükemmel bir şair değil aynı zamanda çok, çok bilge bir insandı) şu ki, mutluluk üzüntülerin, sorunların üstesinden gelmektir. Şiirlerinden birinde der ki asıl kabus ardı arkası kesilmeyen güneşli günlerdir. Bunun alternatifi mutluluk değil can sıkıntısıdır. Heyecandan yoksun olmaktır. Peşinden gidebileceğin, uğruna kavga edeceğin bir amaçtan yoksun olmaktır. Goethe'nin söyledikleri genç insanlar için gerçekten bir uyarıydı. Hayatınızı sınırsız haz veren maddelerle dolu bir kaptan seçilen hediyeler yığını olarak düşünmeyin. Hayatınızı uzun, uzun bir mücadele olarak düşünün. Bu uzun mücadelede bir problemi çözersiniz, bir diğeriyle karşılaşırsınız ve yan etkiler çoğu zaman can sıkıcıdır. Ve evet beni kısa dönemde karamsar, uzun dönemde ise iyimser yapan işte budur."

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.