Ads Top

Blogger Site Haritası Oluşturma ve Search Console’a Eklemek

Eğer siz de Blogger alt yapısını kullanıyorsanız, artık site haritası oluşturmak ve Google Search Console'a eklemek çok basit.
Daha önceden şöyle bir uzantı ile yazılarımızı ekliyorduk
Site-haritasıblog-adresiniz.blogspot.com/atom.xml?redirect=false&start-index=1&max-results=500
hatta blogunuzun yazı sayısı 500 den fazla ise ilave olarak
Site-haritasıblog-adresiniz.blogspot.com/atom.xml?redirect=false&start-index=501&max-results=500

2016 yılının başlarında bu durum değişti ve bu şekilde gönderilen site haritalarında 150 den fazla içerik indekslememeye başladı.

Blogger Yeni Site Haritası Oluşturma


  • İlk önce Google Search Console'a giriş yapıyoruz.
  • Blogunuzu daha önceden eklemediyseniz sol üst köşede bulunan "Özellik Ekle" butonundan blogunuzu eklemeniz gerekmektedir.
Search Console Site Haritaları
  • Blogunuzu Search Console'a daha önceden eklediyseniz, blogunuzun bağlantısına tıklayarak kontrol paneline giriş yaptıktan sonra sol tarafta bulunan menüden; Tarama > Site Haritaları sekmesine gidin.
  • Açılan sayfada sol üst köşede bulunan "Site Haritası Ekleme/Test Etme" butonuna tıklayın ve açılan pencereye sadece "sitemap.xml" yazıp Gönder butonuna tıklayın.
Search Console Site Haritaları Ekleme Test Etme
Yapmanız gereken işlemler bu kadar, başka bir şey yapmanız gerek yok. Farklı yöntemlerle daha karmaşık şekilde bunu yapmaya çalışanlar mevcut, o kadar uğraşmanıza gerek yok.

Siteadresiniz.blogspot.com/sitemap.xml adresini tarayıcınıza yazıp sayfaya gittiğinizde toplam yazı adetinize göre site haritalarının oluşturulduğunu göreceksiniz.
Hemen alttaki görselde benim blogumun sitemap.xml sayfasını görebilirsiniz.
 

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.