Ads Top

Kar Kış Kutup ve Soğuk Temalı Filmler

Konumuz Kar, Kış, Kutup ve Soğuk Konulu filmler.  Aşağıdaki filmler soğuk, kar ve kışla mücadele edilen doğa,yaşam ve dağ filmlerini sevenlerin beğeneceğini ve severek izleyeceklerini düşündüğüm tarzda filmler.Yazın izleseniz pek tat vermez ama kış soğuğunda izlediğinizde daha bir anlamlı olan bu filmlerin seveni oldukça fazla.


Soğuk kış günlerinde ve gecelerinde dışarıya pek çıkılmadığı için genelde evde vakit geçiriliyor. Evde vakit geçirmenin en eğlenceli yollarından birisi de Sinema izlemek.

Peki dışarıda buz gibi bir hava ve belkide kar yağışı varken, izlediğiniz filmde de buz gibi bir varsa soğuğu iliklerinize kadar nasıl hissederseniz?
İster istemez izlediğimiz filmin karakterlerinin soğukla, kar ve kışla verdikleri mücadeleyi biz de hissediyoruz.

Sıcak çayınızı, kahvenizi veya sahlepinizi hazırlayın ve ekran karşısına geçin.
Keyifli izlemeler.

İçindekiler

2020 - Güncellemeleri 

 • Togo - 2019 - IMDb:8.2

2018 - Güncellemeleri 

 • Wind River - Kardaki İzler - 2017 - IMDb:7,7
 • Den 12. mann / 12th Man / 12. Adam / 2017 - IMDb: 7.4

2018 den Önce Hazırlanan Liste 

 • Kutup Macerası / Eight Below (2006) - IMDb: 7.3
 • The Hateful Eight (2015) - IMDb: 7.9
 • Dersu Uzala (1975) - IMDb: 9.0
 • The Day After Tomorrow - Yarından Sonra (2004) - IMDb: 6.4
 • The Snow Walker - Karda Yürüyen - 2003- IMDb: 7.5
 • Snowpiecer - 2013 - IMDb: 7.0
 • Alive -Yaşamak İçin - (1993) - IMDb: 7.0
 • Stalingrad (1993) | IMDb: 7.5
 • Frozen River- Donmuş Nehir - 2008 - IMDb: 7.2
 • The Grey - Gri Kurt - 2011 - IMDb: 6.8
 • Into the White - Beyazlar İçinde - 2012 - IMDb: 7,2
 • As Far As My Feet Will Carry Me - Ayaklarım Beni Taşıdığı Yere Kadar - 2001 - IMDb: 7,4
 • The Way Back - Özgürlük Yolu - 2010 - IMDb: 7,3
 • Nordwand - Kuzey Touching The Void - Boşluğa Dokunmak
 • Kalandar Soğuğu
 • Yol
2020 - Güncellemeleri

Togo - 2019 - IMDb:8.2

Gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır.
Alaska'da bir kasaba olan Nome'da ölümcül bir salgın başlar. Salgının tek çaresi 600 milden daha uzak olan bir yerdedir. Kasaba halkı, köpek ve kurt eğitmeni Leonhard Seppala'dan serumu getirmesi için yardım ister. Seppala, cılız görünümlü ve yaşlı bir Sibirya kurdu olan Togo'yu liderlik etmesi için yanında götürür. Seppala'nın eşi Constance, Togo'yu yavru olduğu dönemden beri tanıyordur ve onun her koşulda cesaret ve sadakat gösterebileceğini biliyordur. Seppala ve Togo yoldayken korkunç bir fırtınayla karşı karşıya kalırlar. -70 dereceye varan soğukta Togo ve Seppala büyük bir yaşam mücadelesi verecektir.

2018 - Güncellemeleri
Wind River - Kardaki İzler - 2017 - IMDb:7,7

Wind River - Kardaki İzler

Gerçek bir hikayeden aktarılmış ve hikayeyi çok güzel bir şekilde le alınmış bir film, filmdeki oyunculuklar çok başarılı, karakterleri ve yaşadıklarını çok iyi aktarmışlar.
Filmden çılgın aksiyonlar felan beklemeyin, zaten o şekilde bir film de çekilmek istenmemiş, hatta bol aksiyon katıp hikayeyi piç etmemişler.

Konusu: Acemi bir kadın FBI ajanı olan Jane Banner ve geçmişiyle sorunları olan, avcılık yapan ve geçimini bölgedeki zararlı hayvanları öldürerek kazanan olan Cory Lambert'ın ortaklığını konu alıyor. İkili güçlerini birleştirerek ıssız bir Kızılderili bölgesinde işlenmiş olan bir cinayeti araştırıyorlar. Öldürülen genç kızın cinayetinin öcünü alabilmek için çıktıkları bu yol birbiri ardına gizemlerle ve sırlarla örülmüş bir yol olarak önlerine uzanıyor...

Başrollerini Yenilmezler ekibinin Hawkeye'ı Jeremy Renner ve Scarlet Witch'i Elizabeth Olsen'ın üstlendiği gizem-gerilim filminin yönetmen koltuğunda Taylor Sheridan oturuyor. Filmin senaryosu da yönetmenin kaleminden çıkma.

Den 12. mann / 12th Man / 12. Adam / 2017 - IMDb: 7.4Tür: Drama, Tarih, Savaş, Gerilim
Konusu: 1943'te İngiltere'de eğitilen 12 sabotajdan biri olan Jan Baalsruds hakkında gerçek bir II. Dünya Savaşı hikayesi. Onlar 12 sabotajcıydı. Naziler 11 kişiyi öldürdü. Sadece Jan kaçmayı başardı, bununla birlikte, Norveç'in vahşi hava koşulları Nazi devriyelerinden bile daha büyük bir düşman olarak ortaya çıkıyor.

2018 den Önce Hazırlanan Liste
Kutup Macerası / Eight Below (2006) - IMDb: 7.3 - "Favori Filmim"

Rahmetli Paul Walker'ın en sevdiğim filmlerinden bir tanesi, şimdi daha bir farklı geliyor bu film ve filmde oynayan köpeklerin oyunculuklarına bayılacaksınız, izlemediyseniz kesinlikle bu film izleyin.

Kutup Macerası Eight Below paul walker and dogs


Konusu: Kaşifler ve bilim adamlarından oluşan bir ekibin araştırma görevine çıktığı Antarktika'da çok şiddetli kış koşulları hüküm sürmektedir. Kurtarma rehberi Jerry Shepard'ın yönettiği araştırma ekibinde kartograf - haritacı Cooper ve tecrübeli jeolog Davis vardır. Ölümcül bir kazadan sekiz kızak köpeğinin sayesinde yeni kurtulmuşlardır. Oradan bir an önce uzaklaşmak zorunda kaldıkları için sevgili köpeklerini donmuş arazide terk etmek zorunda kalırlar. Giderken geri döneceklerine dair söz vermişlerdir.

Antarktika'da yüzyılın en büyük fırtınası yaklaşırken her türlü ulaşım imkanı kesilmiştir. Buzlar arasında mahsur kalan köpekler, yüzyılın en acımasız kışına karşı yaşam mücadelesi vermektedir. Eight Below - Kutup Macerası 720P görüntü kalitesinde altyazılı izle meniz için sizlerle..The Hateful Eight (2015) - IMDb: 7.9

The Hateful Eight

Konusu: İç savaşın üzerinden bir miktar zaman geçmiştir. Kar fırtınasının vurduğu buz gibi Wyoming kışında bir ödül avcısı, canlı yakaladığı kanun kaçağıyla birlikte bir mola yerine sığınır. Ancak burada birbirinden değişik karakterlerle yolları kesişir. Bu 8 kişi arasındaki bazı gizli bağlar, hayatta kalmalarını çok zorlaştıracaktır. Ödül avcıları arasındaki ihanetleri ve intikamı konu alan film Quentin Tarantino'nun 8. filmi ve kariyerini 10. filmiyle bitireceğini açıklamıştı.

'The Hateful Eight' senaryosunun internete sızması sonrasında Tarantino tarafından iptal edimişti. Ancak daha sonra çekilmesine karar verilen filmin başrollerinde Samuel L. Jackson, Kurt Russell, Jennifer Jason Leigh, Walton Goggins, Michael Madsen, Tim Roth yer alıyor..Dersu Uzala (1975) - IMDb: 9.0

Dersu Uzala (1975)

Konusu: Rus kaşif Vladimir Arsenyev'in 1902-10 yılları arasında Sibirya bölgesindeki araştırmalarını konu alan aynı adlı romanından uyarlanan film; Arsenyev ve ekibinin araştırma ve haritalama çalışmaları sırasında tanıştıkları yaşlı bir yöre avcısı (Goldi) olan Dersu Uzala ile kurdukları derin dostluğu ve ondan hayatın anlamı ve hayatta kalmak gibi konularda aldıkları önemli dersleri anlatıyor.


The Day After Tomorrow - Yarından Sonra (2004) - IMDb: 6.4

The Day After Tomorrow - Yarından Sonra

Konusu: İklim bilim uzmanı olan Jack Hall, Antarktika’da büyük bir buzulun koptuğunu keşfeder. Ancak henüz fark etmediği şey ise bu olayın, dünya popülâsyonunu etkileyecek bir doğal afetin tetikleyicisi oluşudur.
Son üç haftadır aralıksız yağmurlar yağmaktadır ve tüm dünyada bir dizi iklimle ilişkili felaketler meydana gelmeye başlamıştır. Herkes dünyanın yeni bir buzul çağına girmekte olduğunu fark eder. İnsanlar, mümkün mertebe yaşadıkları alanları terk ederek güneye doğru daha sıcak iklim şartlarının olduğu bölgelere toplanmaya başlar.
Jack, New York’ta mahsur kalan ve donma tehdidi altındaki oğlu ve arkadaşlarını kurtarmak için kendi canını ortaya koymaya hazırdır.
Kurtuluş Günü’nün yaratıcısı Roland Emmerich’den etkileyici bir aksiyon ve gerilim filmi daha.


The Snow Walker - Karda Yürüyen - 2003- IMDb: 7.5

The Snow Walker - Karda Yürüyen

Kanada'da yaşayan ve eski püskü bir uçakla mal taşımacılığı yapan birisinin yolu eskimo bölgesine düşer. Orada hasta bir kızı hastaneye götürmesi karşılığında yerlilerden bir şeyler alır. Ancak uçak yarı yolda düşer ve Eskimo kız bir yandan yaşamda kalma mücadelesi verirken bir yandan da doğayı da tanıdığı için her iksini de hayatta tutmaya çalışır.


Snowpiecer - 2013 - IMDb: 7.0

Snowpiecer

Gelecekte başarısızlığa uğrayan bir deney büyük bir felaketle sonuçlanır ve yeryüzündeki yaşamı büyük ölçüde bitiren bir küresel ısınma olur. Dünyanın çevresinde kesintisiz bir güçle dönen bir tren hayatta kalan insanların son sığınağı olacaktır. Fakat güç bela yaşamın sürdüğü bu yeni dünyada sınıfsal farklılıklar halen en büyük silahtır.


Alive -Yaşamak İçin - (1993) - IMDb: 7.0

Alive -Yaşamak İçin

Uruguay ragbi takımının gerçekten yaşadığı bir olaydan yola çıkan film takımın uçağının Ant Dağlarına çarptıktan sonra yaşanan hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor. Takımın her bir elemanı hayatta kalma iç güdüsüyle bu dağlardan kurtulmak için ellerinden geleni yaparlar; aralarından bazılarını çetin hava ve coğrafi koşullara kurban verseler de bir yandan Tanrıya olan inançlarını kaybetmemeye ve ailelerine dönmeye çalışırlar.


Stalingrad (1993) | IMDb: 7.5

Stalingrad

Savaşa Almanların gözünden bakan film, bir grup Alman askerinin Avrupa'dan Rusya'ya gidişini ve Stalingrad Savaşını anlatıyor. Hitler 2. Dünya Savaşında Nazi ordusunu toplayarak Rusya'nın doğusunda Kızılordu'ya saldırır. Tarihin en büyük savaşları arasında yer alan bu savaş 2. Dünya Savaşının sonucuna da etki edecektir.


Frozen River- Donmuş Nehir - 2008 - IMDb: 7.2

Frozen River- Donmuş Nehir

Kanada'nın Amerika sınırına yakın bir yerde, hayatlarını güçlükle yürütebilen iki kadın, ayakta kalabilmek için yasadışı göçmen taşıma işine bulaşırlar. Sınırı oluşturan ve kışları donan bir ırmağı, eski bir kamyonetle geçerek zor durumda göçmenleri taşıyan iki kadın karşı kıyıya yaptıkları her seyahat, son seyahat olacağına kendilerine söz verirler ancak işler planladıkları gibi gitmez.


The Grey - Gri Kurt - 2011 - IMDb: 6.8

Alaska'da petrol sondajında çalışmak için görevlendirilen bir ekip, uçaklarının düşmesi sonucu bölgenin vahşi ve ıssız bir alanında mahsur kalırlar. Grubun başı olan Ottway (Liam Neeson), ekibin vahşi doğada aç kurtlara karşı hayatta kalabilmesi için elinden geleni yapmak zorundadır. Hem kaza sonrası aldıkları ölümcül yaralar, hem de insanı donduran hava koşulları karşısında kurtlara yem olmadan buradan kurtulabilecekler midir?


Into the White - Beyazlar İçinde - 2012 - IMDb: 7,2

Into the White - Beyazlar İçinde
Into the White, Petter Næss tarafından yönetilen 2012 yapımı sinema filmi. Filmin senaryosu Ole Meldgaard, Dave Mango ve yönetmen Petter Næss tarafından yazılmıştır. Filmin başrollerinde ise David Kross, Stig Henrik Hoff, Florian Lukas, Rupert Grint ve Lachlan Nieboer oynamıştır.
Filmin konusu gerçek olaylara dayanmaktadır. II. Dünya Savaşı sırasında, 27 Nisan 1940'ta Luftwaffe pilotu Horst Schopis'in Heinkel He 111 tipi bombardıman uçağı Norveç'in iç bölgesindeki Grotli adındaki bir köy yakınında daha sonra düşen bir İngiliz uçağı Blackburn Skua (L2940) tarafından düşürülür.
Alman uçağındaki dört kişiden biri ölürken, diğer üç asker küçük ve boş bir avcı barınağına sığınır. Düşen İngiliz uçağından kurtulan iki asker de bu barınağı bulur.
Alman askerler İngilizleri barınağa kabul ederler ancak onlara barınağın küçük bir bölümünü verirler ve kendi emirlerine riayet etmelerini isterler. Sert kış şartlarında önce birbirlerine düşmanca tavır sergileyen Alman ve İngiliz askerler hayatta kalabilmek için zamanla düşmanlıkları yerini dostluğa bırakır.

As Far As My Feet Will Carry Me - Ayaklarım Beni Taşıdığı Yere Kadar - 2001 - IMDb: 7,4

As Far As My Feet Will Carry Me - Ayaklarım Beni Taşıdığı Yere Kadar

II. Dünya savaşı sırasında asker olan Clemens Forell, savaş suçlusu olarak Sibirya'nın doğusundaki çalışma kampına yollanır.
4 yıl kadar orda kaldıktan sonra karısına ve çocuklarına dönmek için kamptan kaçmaya çalışır.
Kimi zaman trenle, botla ama çoğunlukla yürüyerek doğadan ve insanlardan kaynaklanan tehlikelerle dolu bu yolculuğunda asla bir sonraki adımının son olmadığını bilmeyerek tek amacı ailesine yuvasına dönmektir.

The Way Back - Özgürlük Yolu - 2010 - IMDb: 7,3

The Way Back - Özgürlük Yolu

Filmin geçtiği dönemde Sovyet Rusya'da bulunan Polonyalı Sławomir Rawicz'in 'The Long Walk' isimli kitabından uyarlanan Özgürlük Yolu'nun hikayesi oldukça ilginç. Kitabın 1956'da yayınlanmasından ve 500.000 satıp 25 dile çevrilmesinden sonra pek çok kişi bu olayın ve hala hayattalarsa yaşayan tanıklarının izini sürmüş, hatta İngiliz BBC kanalı da bu efsaneyi belgeselleştirmiş. Böylesine yüklü bir bilinmezlik zincirine bağlı olan bu filmi yapma fikri de, işte bu BBC belgeselini seyrettikten sonra düşmüş yönetmen Weir'ın aklına.
1940 yılında Sovyet Rusya’ya bağlı Sibirya çalışma kampından özgürlükleri için kaçtıktan sonra 6000 km yürüyerek Gobi Çölü'nü aşıp Hindistan’a ulaşan bir grup esirin yaşadıkları macerayı ve dramı ustalıkla anlatan gerçek olaylara dayanan bir yol öyküsü... olarak özetleyebileceğimiz filmin hikayesi, geniş kadrosuyla daha da ilgi çekici bir hale bürünüyor.
Dragos Bucur, Colin Farrell, Ed Harris, Saoirse Ronan, Mark Strong ve Jim Sturgess'lı kadrosuyla ilgiyi hakeden bir yapım.

Nordwand - Kuzey Yamacı - 2008 - IMDb: 7,4

Nordwand - Kuzey Yamacı

Klasik anti-nazi propaganda filmlerinden farklı bir anlayışa sahip Kuzey Yamacı'nda 1936 yılının Nazi Almanyası döneminin arka planda olduğu, zirveye ulaşmanın en büyük ihtiras olduğu olaylar zinciri aktarılıyor.
Birkaç dağ sevdağlısı, Avrupa'nın en yüksek dağlarından birini keşfetmek için, farklılıklarını bir tarafa koyarak işe koyulurlar.
Yaşanmış bir olaydan yola çıkılarak oluşturulan filmin senaryosunda fonda Nazi Almanyasının hükumranlığı sürmektedir ve diktatörlük, dünyanın gözündeki yerini iyi konumlandırabilmek için yollar aramaktadır..
North Face, 2008 Locarno Film Festivali'nde resmi seçim olarak gösterildi.

Touching The Void - Boşluğa Dokunmak


1980'li yılların ortasında iki genç dağcı Simon ve Joe Peru'da çıkılması neredeyse imkansız gözüyle bakılan Siula Grande noktasına doğru tırmanışa geçerler. Günler süren macera sonrası zirveye ulaşmayı da başarırılar. Fakat Joe dönüşe geçtiklerinde düşerek bacağını kırar. Simon dostunu yarı yolda bırakmadan onu 300metrelik bir ipe bağlayarak dönüş yoluna beraber devam eder.
Yönetmenliğini Kevin Macdonald'ın üstlendiği film Joe Simpson'ın kitabından ve gerçek yaşanmış bir öyküden uyarlanmış. Başrollerde ise Simon Yates ve Joe Simpson yer alıyor.


Kalandar Soğuğu


Sisler içerisindeki Karadeniz’in bir dağ köyünde, küçük ailesiyle yaşayan Mehmet, bir yandan geçimini birkaç hayvanla sağlamaya çalışırken, diğer yandan büyük bir tutkuyla dağlarda maden/altın rezervi aramaktadır. Çabaları artık gitgide umutsuzluğa dönüşürken, aldığı yeni bir haber Mehmet’i Artvin’de gerçekleştirilecek olan boğa güreşlerine sürükler... İnsanın ve doğanın derinliklerine inerek, oradaki esrarlı şiirsel ortaklığı görünür kılmaya çalışan film bazen ıssız doğanın ortasında yalnızlığın, yoksulluğun yakıcı atmosferine dokunuyor bazen de nefis bir pastoral senfoni sunuyor seyirciye... Filmin yönetmenliğin Mustafa Kara üstlenirken sınırlı oyuncu kadrosunda yönetmenin yanı sıra Tuncer Salman, Haydar Şişman, Nuray Yeşilaraz, Hanife Kara, İbrahim Kuvvet, Muzaffer Şen , Hasan Fehmi Hizal ve Ahmet Kayar yer alıyor.BONUS


Yol

yol filmi

Senaryosu Yılmaz Güney tarafından yazılan, Şerif Gören tarafından yönetilen 1981 yılı yapımı Türk filmidir. Filmin senaryo aşamasındaki adı Bayram'dı[1]. 1982 Cannes Film Festival'inde büyük ödül Altın Palmiye'yi kazanmıştır.
İmralı Açık Cezaevi'nden bayram izni- ne çıkan beş mahkumun öyküsü içiçe gelişir. Seyit Ali (Tarık Akan), şeytana uyup kendisini aldatarak namusuna leke düşüren karısı Zine' (Şerif Sezer) cezasını vermek için köyüne gider. Filmin en ilginç ve sarsıcı bölümünü oluşturan öykü. Özellikle de kar sahneleri, Seyit'in kansını sırtında taşıması ve tövbekar Zine’nin donmaması için kamçıyla dövülmesi ama sonuçta ölmesi, Batının da ilgisini çektiği insan dramlarından biridir. Zine'nin törelere göre öldürülme görevi öncelikle ihanete uğrayan kocaya düşmektedir. Karısını, ailenin ceza olarak zincire vurduğu ahırda bulan Seyit Ali, bir ölüm yürüyüşüne çıkar. Dondurucu soğuğa dayanamayan Zine, kendisini kurtarması için yalvarır. Gerçekte Seyit, baştan beri kansını öldürmeye karşıdır. Onu kurtarmak


Sizin de izlerken içinizi donduran ve bu listede olmayan filmler varsa yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. [no-sidebar]

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.