Ads Top

Eski Bilgisayarlar İçin Düşük Sistem Gereksinimli Hafif Linux Dağıtımları

Bu yazımda sizlere mevcut işletim sistemleriyle yavaş çalıştığı için kullanamadığınız eski bilgisayarınızla ya da netbookunuzda kullanabileceğiniz düşük özellikler isteyen linux tabanlı işletim sistemlerinden bahsedeceğim.

Uzun zamandır gözden çıkardığınız ve atmaya kıyamadığınız ama ağır çalıştığı için de kullanmak istemediğiniz bilgisayarınızı düşük güç tüketimiyle çalışan linuıx tabanlı işletim sistemleriyle tekrardan kullanılabilir  hale getirebilirsiniz.

Yeni bilgisayar almak yerine bir süre daha eski bilgisayarınızla yola devam etmek istiyorsunuz fakat güncel işletim sistemlerini kaldırmıyor ve oldukça yavaş çalışıyorsa bu yazımızda bahsedeceğimiz Linux işletim sistemleriyle bunlara hayat verebilir bir süre daha basit işleriniz için veya internette surf yapmak için kullanmaya devam edebilirsiniz.

Burada onlarca işletim sistemi paylaşmayacağım, denediğim ve memnun olduğum 3 tane işletim sistemi mevcut bunlardan bahsedeceğim.


1. wattOS linux işletim sistemi

wattOS linux işletim sistemi

Kullandığım en iyi, en az işlemci ve ram tüketimine sahip işletim sistemi wattOS r10 sürümü diyebilirim.

Şöylek ki 512mb ramlı Atom işlemcili Netbook'um da bile sinir krizlerine girmeden internette dolşabiliyor, video izleyebiliyorum, online ya da sabit sürücüden senkron problemi olmadan film izleyebiliyorum, rahatlıkla müzik çalardan mp3 müziklerimi dinleyebiliyorum.
Çalışması da oldukça stabil, bir kere kurup çalışır ayarlarını yaptıktan sonra bir daha kolay kolay başınızı ağrıtmayacak, iki de bir güncelleme yapmayacak ve sizi uğraştırmayacak bir hafif linux işletim sistemidir.

wattOS'un en güzel taraflarından birisi de işletim sistemiyle birlikte gelen belkide hiç kullanmayacağınız ıvır zıvır programlardan tamamen yoksun olması, tertemiz bir işletim sistemine sahip oluyor ve ihtiyaçlarınıza göre gerekli programları yüklüyorsunuz.
Android telefonumda da saf Android tercih eden birisi olarak en çok hoşuma giden özelliği bu ve düşük ram tüketimi oldu.

İndirmek için wattOS'un resmi indirme sayfasına bakabilirsiniz, indirirken LXDE sürümünü indirmenizi tavsiye ederim, i3 sürümü komutlarla çalışan ve normal kullanıcılar için uygun olmayan bir sürümdür.


2. LubuntuSizlere önereceğim diğer işletim sistemi Linux Lubuntu
Lubuntu, LXDE masaüstü ortamını kullanan Ubuntu türevi Linux dağıtımıdır. LXDE masaüstü ortamı Openbox pencere yöneticisini kullanmaktadır. Lubuntu bu sayede eski makineler için de uygun ve hafif bir dağıtım olmuştur.

Görünüm ve kullanım olarak Windows alışkanlıklarına benzeyen LXDE masaüstü ile birlikte yadırgamadan kullanılabilecek bir işletim sistemi.

Daha önceden "Netbook İçin Linux - Lubuntu" adlı yazımda detaylı olarak anlatmıştım.

Lubuntu İndirme sayfası


3- Linux Mint Xfce


Linux Mint Linux işletim sistemleri arasında en sevdiğim işletim sistemi diyebilirim, Ubuntu ile başladığım Linux kullanımında artık Ubuntu yerine Mint'i tercih ettiğimi söyleyebilirim. Tabi normal bir bilgisayarda Linu Mint Cinnamon sürümünü kullanıyorum  fakat cinnamon versiyonu düşük güç tüketimine sahip olmadığı için eski bilgisayarlar için uygun bir işletim sistemi değil.
Linux Mint Xfce versiyonu yukarıda bahsettiğim wattOs ve Lubuntu işletim sistemleri kadar düşük güç tüketimine sahip olmasa da en az 1gb rame sahip bilgisayarınızda kullanabilirsiniz hatta 2gb ve üzeri rami olan bir bilgisayarda oldukça rahat kullanım imkanı sunacaktır size.

Linux Mint Xfce indirme sayfası

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.