Ads Top

Kapalı Maraş - Kıbrıs Tampon Bölgesi - Terk Edilmiş Mekanlar

Kıbrıs`ta yer alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini ve Rum kesiminin sınırını belirleyen ve adı "Yeşil Hat" olarak geçen bölgedir. Maraş (Kapalı Maraş)  veya Varoşa, Gazimağusa şehrinde bulunan mahalle. Kıbrıs'ın en ünlü bölgesiydi.

İlk olarak 1964 yılında, Birleşmiş Milletler'e bağlı "Barış Kuvvetleri" komutanı Peter Young tarafından belirlenmiştir.. Kendine bağlı kuvvetleri Lefkoşa'nın değişik bölgelerine dağıtan General Young, harita üzerine, daha sonra "Yeşil Hat" adını alacak olan yeşil renkli kalem ile bir hat çizer. "Yeşil Hat"ın bugünkü sınırları ise 1974 yılındaki Kıbrıs Harekâtı ile belirlenmiştir


Maraş Mahallesi; Mağusa Şehrinde ve Yeşil Hat içerisinde bulunan dönemin en  en ünlü bölgesiydi.


Maraş, 1974 yılında 13 Ağustos'ta (o gün son bulan) İkinci Kıbrıs Harekâtı sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirilmiştir.


1974 öncesi Kıbrıs`ın en ünlü tatil merkezlerinden birisi olarak bahsedilmekteydi. Şimdilerde Birleşmiş Milletlerin kontrolünde bulunan "Yeşil Hat" tampon bölge içerisindedir.


Tampon bölgenin içerisinde bulunan havaalanı 1974 tarihinden beri kullanılmamaktadır.


Lefkoşa Uluslararası Havaalanı 1939’da yapıldı. Havaalanı açıldıktan sonra, İkinci Dünya Savaşı’nda İngiliz Hava Kuvvetleri tarafından kullanıldı.


1947’den sonra da Ada’nın tek uluslararası havaalanı haline geldi. İki apronu vardı. Hava trafik kontrolü 1960’a kadar tamamen İngilizlerin elindeydi. Yabancı birinin çalışmasına izin verilmedi. 1960’da Kıbrıs Cumhuriyeti kurulunca, İngilizlerin yanında 8 Kıbrıslının eğitilerek çalışması sağlandı.


Havaalanı tam donanımlı olarak 1968’de faaliyete geçti. Terminal binası inşa edildi. O dönem teknolojik olarak bölgenin en gelişmiş havaalanıydı. Açılışını Başpiskopos Makarios yaptı.Otomatik kapılar, gün ışığından yararlanılan sistemler, poliklinik, duty free’ler, restoranlarla çağının modern arzularını gösterişle sergiliyordu. VIP ve normal yolcu salonundaki koltuklar aynı özelliklere sahip, hepsi deriydi.


Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ile orduevi yanında bulunan kız öğrenci yurdunda kalan öğrenciler dışında içeriye giriş kesinlikle yasaktır.Hayalet şehri görmek isteyen yabancı turistler Maraş İkon Kilisesi'nden öteye gidememektedirler.Annan Planı'na göre kapalı Maraş, Rum tarafının denetimine bırakılacaktı. Ancak yapılan referandumda Annan planı Kıbrıs Türk'lerince kabul edilmesine rağmen, Kıbrıs Rumları tarafında reddedilince, bu gerçekleşmedi.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.